Jesteś tutaj: Start / Interwencje

Interwencje

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Śmiertelny wypadek między Myszęcinem a Szczańcem.

Śmiertelny wypadek między Myszęcinem a Szczańcem.

5 września 2017

Do kolejnego wypadku na drodze powiatowej 1211F między Myszęcinem a Szczańcem, tym razem śmiertelnego, doszło 3 września 2017 r. około godziny trzeciej nad ranem.

Po dojeździe okazało się, że bardzo młody mężczyzna kierujący samochodem osobowym zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Siła uderzenia była potworna. Samochód prawie owinął się na drzewie. Wewnątrz znajdował się nieprzytomny kierowca.

Strażacy przystąpili do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu i wykonania otworu ratowniczego celem jego ewakuacji z wraku. Po wydobyciu nieprzytomnego kierowcy w dalszym ciągu prowadzono resuscytację krążeniowo-oddechową. Przybyły zespół ratownictwa medycznego przejął czynności, podłączył aparaturę monitorującą czynności życiowe i podał leki. Niestety nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów. Lekarz stwierdził zgon 19.latka.

W działaniach ratowniczych udział brały zastępy świebodzińskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej i OSP Szczaniec.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Poważny wypadek między Myszęcinem a Szczańcem.

Poważny wypadek między Myszęcinem a Szczańcem.

3 września 2017

Do zdarzenia doszło w czwartek 31 sierpnia 2017 r. na drodze powiatowej 1211F między Myszęcinem a Szczańcem kwadrans przed godziną 15. Zgłaszający informował, że są osoby ranne i uwięzione. Do zdarzenia zadysponowano zastępy świebodzińskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej i OSP Szczaniec.

Po dojeździe potwierdzono zdarzenie i po rozpoznaniu stwierdzono, że samochodem osobowym, który uderzył w drzewo podróżowały 3 osoby dorosłe. Dwie z nich znajdowały się już poza autem. Jedna z nich uskarżała się na ból pleców i barku. Wewnątrz pojazdu w przestrzeni między przednimi siedzeniami a tylną kanapą znajdowała się kobieta z widocznymi obrażeniami twarzy i kończyn, uskarżała się także na ból kręgosłupa. Aby bezpiecznie ewakuować kobietę z rozbitego auta strażacy zmuszeni byli przy użyciu narzędzi hydraulicznych usunąć słupek z tylnymi drzwiami. Ewakuowaną kobietę śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportował do szpitala w Zielonej Górze, drugą zespół ratownictwa medycznego karetką do szpitala w Świebodzinie. Kierowca nie wymagał pomocy medycznej.

Wszystko wskazuje, że przyczyną wypadku prawdopodobnie było zjechanie na nieutwardzone pobocze i stracenie panowania nad pojazdem.

bryg. Dariusz Paczesny

Radoszyn. Wypadek drogowy.

4 września 2017

Trzy osoby, w tym 10.letnie dziecko, zostały ranne w wypadku drogowym.

Do zdarzenia doszło w piątek 01 września 2017 r. na drodze wojewódzkiej nr 276 między Świebodzinem a Radoszynem. Zgłoszenie do stanowiska kierowania straży pożarnej w Świebodzinie z informacją o osobach uwięzionych w pojeździe wpłynęło z WCPR w Gorzowie Wlkp. o godzinie 19.30.

Na ratunek zadysponowano dwa zastępy świebodzińskiej Jednostki Ratowniczo-gaśniczej. Po dojeździe we wskazane miejsce stwierdzono, że kierujący samochodem osobowym Peugeot 406 na świebodzińskich numerach rejestracyjnych na łuku drogi nie opanował pojazdu i uderzył w przydrożne drzewo. Samochodem podróżowały cztery osoby, które przy pomocy postronnych kierowców opuściły auto przed przybyciem służb ratowniczych. 37.letni kierowca uskarżał się na ból w klatce piersiowej, 36.letnia pasażerka na ból biodra zaś 10.letni chłopiec miał obrażenia twarzy.

Strażacy udzielili poszkodowanym pierwszej pomocy i przekazali przybyłym zespołom ratownictwa medycznego. Decyzją lekarza zostali przetransportowani do szpitali w Świebodzinie i Zielonej Góry.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Kolejna ofiara na autostradzie.

Kolejna ofiara na autostradzie.

1 września 2017

Do kolejnego, tragicznego wypadku na autostradzie A2 doszło 25 sierpnia 2017 r.

Tuż przed godziną szóstą rano z WCPR wpłynęła informacja, że na 59.kilometrze w kierunku Berlina samochód osobowy wjechał w betonowe barierki i zaczął płonąć. Zauważył to podczas jazdy więc nie mógł określić, czy są poszkodowani.

Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy świebodzińskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej i pobliską OSP z Lubrzy.

Po dojeździe w wyniku rozpoznania ustalono, że doszło do wypadku osobowego, który zjechał z drogi i uderzył w betonową barierę osłaniającą ekrany akustyczne. W pojeździe podróżowały dwie osoby, jak się później okazało obywatele Niemiec. Pasażerka została wydobyta przez osoby, które najechały na wypadek. W rozbitym aucie znajdował się uwięziony kierowca bez oznak życia.

Podczas gdy jeden zastęp przystąpił do wykonania dostępu do poszkodowanego, drugi prowadził czynności ratownicze mężczyzny. Niestety, przybyły lekarz stwierdził zgon kierowcy. Kobietę zespół ratownictwa medycznego przewiózł do szpitala celem przeprowadzenia szczegółowych badań.

Okoliczności i przyczyny wypadku ustala policja.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Łagów. Mężczyzna przygnieciony murem. 3 osoby trafiły do szpitala.

Łagów. Mężczyzna przygnieciony murem. 3 osoby trafiły do szpitala.

19 sierpnia 2017

Do niecodziennej sytuacji w piątek 18 sierpnia 2017 r. doszło w Łagowie.

Tuż przed godziną 11.tą do stanowiska kierowania świebodzińskich strażaków, podczas gdy jeszcze trwała akcja ratownicza na autostradzie, gdzie zginął kierowca i pasażer ciężarówki, wpłynęła mrożąca krew w żyłach informacja: „w Łagowie mężczyzna został przygnieciony murem..."

We wskazane miejsce zadysponowano pobliską jednostkę OSP z Jemiołowa oraz przedysponowano dwa zastępy z autostrady.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia w wyniku rozpoznania ustalono, że podczas murowania murku oporowego wskutek nacisku gruntu doszło do jego zawalenia się i  przygniecenia nóg murarza. Poszkodowanego spod gruzu uwolnił kolega. Był przytomny. Strażacy opatrzyli rany i przekazali pechowca przybyłemu zespołowi ratownictwa medycznego.

W międzyczasie doszło do zasłabnięcia żony murarza. Następnie na ból ręki uskarżać się zaczął mężczyzna, który wydobywał przygniecionego kolegę. Wszystkich troje na szczegółową diagnostykę przetransportowano do świebodzińskiego szpitala.

Na miejsce zdarzenia wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który po przeprowadzonych oględzinach uznał, że dalsze użytkowanie drewutni, przy której stawiano murek oporowy stwarza zagrożenie i nakazał jej rozbiórkę.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Tragiczny wypadek na A2.

Tragiczny wypadek na A2.

19 sierpnia 2017

Do tragicznego w skutkach wypadku na autostradzie A2 doszło w piątek 18 sierpnia 2017 r. O godz. 9.15 z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego wpłynęła informacja o wypadku dwóch samochodów ciężarowych na 60,9 km autostrady w kierunku Warszawy (na wys. Lubrzy).

Do zdarzenia natychmiast zadysponowano dwa zastępy z JRG PSP w Świebodzinie oraz jeden z OSP Rusinów. W trakcie dojazdu na miejsce zdarzenia zauważono, że płonie kabina samochodu ciężarowego. Zadysponowano kolejny zastęp z JRG.

Po dojeździe okazało się, że kierujący ciągnikiem siodłowym Scania z naczepą na estońskich numerach rejestracyjnych zjechał z pasa drogi i najechał na tył stojącego na pasie awaryjnym ciężarowego MANa typu wywrotka. Jak się później okazało był to pojazd pracowników autostrady wykonujących prace remontowe dylatacji.

Po zderzeniu Scania stanęła w płomieniach. Próbę jej ugaszenia oraz uwolnienia kierowcy podjęli pracownicy autostrady, ale wzrastająca temperatura zmusiła ich do odwrotu.

Wstępnie mówiono o tym, że w płonącej kabinie znajduje się tylko kierowca. Po ugaszeniu ognia okazało się, że oprócz kierowcy zginął także pasażer. Wskutek wypadku poważnie ranny został także kierowca pojazdu służby autostradowej, którego śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportował do szpitala w zielonej Górze.

Okoliczności i przyczyny wypadku pod nadzorem prokuratora ustala świebodzińska Policja.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Świebodzin. Wypadek drogowy.

Świebodzin. Wypadek drogowy.

14 sierpnia 2017

Do groźnego wypadku drogowego doszło w piątek 11 sierpnia 2017 r. na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 92 ze zjazdem z wiaduktu starej „trójki”.

Kwadrans po godzinie 10. kierujący osobowym VW Passatem podczas włączania się do ruchu na krajową 92. nie ustąpił pierwszeństwa i wjechał wprost pod rozpędzonego ciężarowego Mercedesa.

Wskutek wypadku podróżujący osobówką 25. letni mężczyzna i 22. letnia kobieta doznali poważnych złamań kończyn dolnych. Poszkodowanych po zaopatrzeniu strażacy przekazali przybyłym służbom medycznym.

Mężczyznę śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportował do szpitala w Zielonej Górze, kobieta karetką pogotowia ratunkowego przewieziona została do szpitala w Świebodzinie.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Świebodzin. Wypadek samochodów osobowych.

Świebodzin. Wypadek samochodów osobowych.

10 lipca 2017

Trzy osoby ranne, w tym dwoje dzieci zostało rannych w wypadku dwóch samochodów osobowych w Świebodzinie.

Do wypadku doszło w sobotę 8. lipca 2017 roku o godzinie 16.18. Kierujący Skodą Octawia na warszawskich numerach rejestracyjnych włączając się do ruchu na obwodnicę Świebodzina z podporządkowanej ulicy Wschodniej nie ustąpił pierwszeństwa prawidłowo poruszającej się Maździe doprowadzając do zderzenia obu pojazdów.

Wskutek wypadku troje pasażerów Mazdy, mieszkańców Sulechowa (kobieta lat 48, córka w wieku 16 lat i 7.letni syn) odniesło obrażenia ciała. Strażacy udzielili im pierwszej pomocy i przekazali przybyłemu zespołowi pogotowia ratunkowego.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Rogoziniec. Pożar budynku gospodarczego.

Rogoziniec. Pożar budynku gospodarczego.

27 czerwca 2017

W dniu 24 czerwca br. o godz. 22:04 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Świebodzinie wpłynęło zgłoszenie pożaru budynku gospodarczego i możliwości rozprzestrzenienia się pożaru budynku obory, w której znajdowała się trzoda chlewna. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Rogoziniec, gm. Zbąszynek.

Dariusz Kałużny
Czytaj więcej o: Rogoziniec. Pożar budynku gospodarczego.
Przejdź do - Świebodzin. Pożar w hurtowni.

Świebodzin. Pożar w hurtowni.

29 maja 2017

W poniedziałek 22 maja 2017 roku doszło do groźnego pożaru w jednej z hurtowni materiałów budowlanych w Świebodzinie.

Dochodziła godzina 22. gdy do dyżurnego stanowiska kierowania wpłynęła informacja o dymie wydobywającym się przez okna magazynu.

Do zdarzenia natychmiast zadysponowano dwa zastępy gaśnicze i podnośnik hydrauliczny z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Po dojeździe informacja potwierdziła się. Do wsparcia wezwano strażaków OSP z Lubrzy, Rusinowa i Szczańca. Po otwarciu bramy wewnątrz magazynu widoczny był płomień. Z uwagi na duże zadymienie dowódca polecił wprowadzenie rot zabezpieczonych w aparaty ochrony dróg oddechowych. Roty znajdujące się wewnątrz magazynu ustaliły, że pożarem objęte zostały materiały budowlane - wełna mineralna w sztaplach oraz balach. Po wstępnym zlokalizowaniu pożaru strażacy wynosili żarzący się materiał na zewnątrz obiektu w celu dogaszenia.

Działania gaśnicze prowadzone przez 37. strażaków trwały 4 godziny.

Okoliczności i przyczynę powstania pożaru wyjaśnia policyjne dochodzenie.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Jemiołów. Spłonęła szopa.

Jemiołów. Spłonęła szopa.

26 kwietnia 2017

W sobotę 22 kwietnia 2017 r. około godziny 11.15 w Jemiołowie pożar strawił drewnianą szopę.

Jako pierwszy na miejsce przybył miejscowy zastęp OSP. Niestety, wolonostojąca szopa w całości objęta była ogniem. Strażakom pozostało jedynie dogasić zgliszcza.

Wskutek pożaru spłonęło szopa, około 4 m3 składowanego w niej drewna opałowego i dwie kosiarki spalinowe.

Przypuszczalną przyczyną powstania pożaru było podpalenie.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Świebodzin. Pożar sklepu z odzieżą.

Świebodzin. Pożar sklepu z odzieżą.

26 kwietnia 2017

Do pożaru doszło w piątek 21 kwietnia 2017 r.

Tuż po godzinie 22. dyżurny odebrał alarmowy telefon. Dzwoniący informował, że z jednego ze sklepów przy ulicy Kolejowej w Świebodzinie wydobywa się dym. Do zdarzenia natychmiast zadysponował dwa zastępy gaśnicze.

Po dojeździe stwierdzono, że pali się w sklepie z odzieżą z płyty obornickiej. Dostęp do wnętrza był utrudniony ze względu za drzwi antywłamaniowe i okratowane okna. Po sprawdzeniu wykrywaczem napięcia, że ze strony prądu elektrycznego nie ma zagrożenia strażacy przy użyciu piły sforsowali drzwi i kraty w oknach.

Działając w aparatach ochrony układu oddechowego zlokalizowali pożar a następnie usuwali z obiektu materiały palne i dogaszali je na zewnątrz.

Okoliczności i przyczynę powstania pożaru ustali policyjne dochodzenie.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Świebodzin. Groźny pożar przy ulicy Poznańskiej.

Świebodzin. Groźny pożar przy ulicy Poznańskiej.

13 kwietnia 2017

We wtorek, 11 kwietnia 2017 roku, dochodziła godzina 11. gdy wracający z pożaru traw i gałęzi na nieużytkach w okolicy lasku przy osiedlu Widok w Świebodzinie strażacy uzupełniając wodę w samochodzie gaśniczym od dyspozytora stanowiska kierowania otrzymali informację o kolejnym pożarze trawy, tym razem, przy skupie złomu przy ulicy Poznańskiej.

Zastęp natychmiast tam się skierował.

Po dojeździe we wskazane miejsce okazało się, że pali się część hałdy surowców wtórnych w postaci foliowych worków wypełnionych plastikowymi odpadami i makulaturą oraz maszyna do sortowania odpadów.

Działania, w pierwszym etapie, skupione zostały na obronę znajdującego się w bezpośredniej odległości od składowiska obiektu oraz niedopuszczenia do rozprzestrzenienia się ognia w głąb składowanych materiałów.

Biorąc pod uwagę doświadczenia w likwidacji tego typu pożarów oraz warunki atmosferyczne (silne porywy wiatru) do pożaru zadysponowano do pomocy doświadczone jednostki OSP (Dąbrówka Wlkp., Lubrza, Jemiołów, Rusinów, Rzeczyca, Szczaniec).

Działania, z dogaszaniem, trwały blisko 6 godzin.

Przyczyny i okoliczności pożaru ustali policyjne dochodzenie.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Świebodzin. Awaria magistrali gazowej. Ewakuacja mieszkańców.

Świebodzin. Awaria magistrali gazowej. Ewakuacja mieszkańców.

16 marca 2017

Do zdarzenia doszło w środę 15 marca 2017 r. na osiedlu Łużyckim w Świebodzinie.

Tuż po godzinie 17. rozdzwonił się alarmowy telefon dyżurnego stanowiska kierowania świebodzińskiej straży pożarnej. Wszyscy informowali o jednym, o fontannie wody tryskającej spod ziemi i intensywnej woni gazu między blokami 34 i 35.

Do zdarzenia natychmiast zadysponowano dwa zastępy ze świebodzińskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej. Powiadomiono pogotowie gazowe i wodociągowe. Mając na uwadze przebiegającą w pobliżu ulicę Sulechowską i ewentualną konieczność wstrzymania na niej ruchu poinformowano także Policję.

Po 3. minutach strażacy dotarli we wskazane miejsce. Stwierdzono, że w odległości około 15 metrów od bloku mieszkalnego, na terenie zielonym, spod ziemi intensywnie wydobywa się woda, czuć było charakterystyczny zapach gazu ziemnego (uwanniacza). Zabezpieczono teren zdarzenia przed dostępem osób postronnych. Przy użyciu detektora gazów niebezpiecznych sprawdzono poziom stężenia gazu w atmosferze. Niestety, wynik był pozytywny.

Wyznaczono strefę bezpieczną i oczekiwano na dotarcie pogotowia gazowego i wodociągowego przy jednoczesnym, stałym monitoringu zagrożenia. Emisja wody i gazu nie ustępowała. Z uwagi na tendencje wzrostowe wskazań detektora i potęgowanie zagrożenia kierujący działaniem ratowniczym powziął decyzję o ewakuacji mieszkańców z zagrożonego bloku oraz wyłączeniu z ruchu części ulicy Sulechowskiej i Osiedlowej, czym zajęły się patrole policji. Mieszkania na czas zagrożenia opuściło 20 rodzin, w sumie 37 osób dorosłych i 17 dzieci.

Przybyłe pogotowie gazowe odcięło dopływ gazu z rozdzielni przy ulicy Sulechowskiej. Emisja gazu nie ustała. Dopiero po odcięciu dopływu z rozdzielni przy ulicy Słonecznej odczyty detektora spadły do wartości zerowej. W międzyczasie pracownicy pogotowia wodno-kanalizacyjnego zamknęli dopływ wody do uszkodzonej części wodociągu.

Po opanowaniu zagrożenia strażacy sprawdzili stan bezpieczeństwa w ewakuowanym bloku, od pomieszczeń piwnicznych po najwyższą kondygnację. Detektor nie wykazał w powietrzu obecności gazów niebezpiecznych. Mieszkańcy mogli powrócić na noc do swoich domostw.

Po wypompowaniu wody z powstałej po awarii niecki dokopano się do rozszczelnionej magistrali gazowej i uszkodzonego rurociągu. Na tym działania strażaków protokolarnie zostały zakończone.

Na miejsce zdarzenia przybył kierownik centrum zarządzania kryzysowego Starosty Świebodzińskiego oraz inspektor ds. zarządzania kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Świebodzinie.

Przyczynę awarii ustali odrębne postępowanie wyjaśniające właściwych służb.

http://www.gazetalubuska.pl/wiadomosci/swiebodzin/g/awaria-gazociagu-i-wodociagu-ewakuowano-mieszkancow-bloku-zdjecia-wideo,11887732,23042150/

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Świebodzin. Pożar sklepu w centrum miasta.

Świebodzin. Pożar sklepu w centrum miasta.

8 lutego 2017

Wtorek 7 lutego 2017 r., dochodziła godz. 21.30 gdy dyżurny stanowiska kierowania otrzymał telefoniczną informację o wydobywającym się dymie z przewodów wentylacyjnych nad jednym ze sklepów przy ul. Kościelnej w Świebodzinie. Do sprawdzenia sytuacji natychmiast wysłał dwa zastępy gaśnicze.

Po dojeździe we wskazane miejsce stwierdzono, że z kominów wentylacyjnych na płaskim dachu parterowego obiektu handlowego unosi się ciemny dym o woni palonych materiałów sztucznych. Lokal był zamknięty, wewnątrz nie było widać ognia lecz na oknach zauważono skraplającą się parę wodną.

Strażacy w celu sprawdzenia zagrożenia przystąpili do wyważenia drzwi. Po ich sforsowaniu z pomieszczenia buchnęły kłęby gęstego dymu. Wyłączono zasilanie elektryczne. Rota w aparatach ochrony dróg oddechowych przystąpiła do lokalizacji źródła ognia. Okazało się, że pożar powstał przy pozostawionym włączonym grzejniku elektrycznym.

Wskutek pożaru spaleniu bądź zniszczeniu uległo około 2,5 tys. par butów. Okopcony został cały lokal. Pożar strawił także sklepowy komputer i kasę fiskalną.

Wszystko wskazuje na to iż, przyczyną powstania pożaru mógł być elektryczny piecyk pozostawiony bez dozoru w pobliżu materiałów palnych bądź przegrzanie lub zwarcie instalacji elektrycznej zasilającej grzejnik.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Świebodzin. Potężny wybuch zniszczył halę.

Świebodzin. Potężny wybuch zniszczył halę.

21 listopada 2016

Dochodziła godzina jedenasta gdy w południowej części Świebodzina rozległ się potężny odgłos wybuchu. Chwilę później dyżurny stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej odebrał telefon alarmowy.

Kobieta informowała, że przy ulicy Sobieskiego widzi rozerwaną halę jednego z zakładów. Do zdarzenia zadysponowano trzy zastępy świebodzińskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej oraz ochotniczej straży pożarnej z Rusinowa, Ołoboku i Lubrzy.

Po dojeździe okazało się, że podczas przeprowadzania standardowej procedury kontroli ciśnieniowej pieca do obróbki cieplnej nastąpiło rozszczelnienie, które doprowadziło do rozerwania urządzenia. Powstała przy tym potężna fala uderzeniowa całkowicie zniszczyła halę wraz z wyposażeniem.

Elementy pieca i hali leżały w promieniu kilkudziesięciu metrów. W wielu pobliskich garażach uszkodzeniu uległy bramy a nawet stropy.

Zdyscyplinowanie pracowników uchroniło ich przed śmiercią. Nikomu nic się nie stało. Próba, zgodnie z procedurami, wykonywana była zdalnie. Uczestniczyli w niej wyłącznie wyznaczone osoby po uprzednim zajęciu bezpiecznych miejsc.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Świebodzin. Wieprzowina w rowie.

Świebodzin. Wieprzowina w rowie.

8 listopada 2016

Do groźnego wypadku na drodze krajowej nr 92 doszło w sobotę 05 listopada 2016 r.

Dochodziła godzina 22. gdy dyżurny stanowiska kierowania świebodzińskich strażaków odebrał informację o samochodzie ciężarowym, który przy wjeździe do miasta od strony Poznania wywrócił się do rowu. Operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego z Gorzowa Wlkp. informował także o uwięzionym w kabinie kierowcy.

Do zdarzenia wyjechały dwa zastępy świebodzińskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej i zespół ratownictwa medycznego. Po dojeździe we wskazane miejsce okazało się, że kierujący ciągnikiem siodłowym Scania z naczepą chłodnią na duńskich numerach rejestracyjnych przewożącą ponad 20 ton wieprzowych ćwiartek zjechał na pobocze i doprowadził do wywrócenia zestawu. W szoferce znajdował się mężczyzna. Był przytomny.

Strażacy po zabezpieczeniu miejsca wypadku wykonali dostęp do poszkodowanego poprzez usunięcie przedniej szyby. Po udzieleniu pierwszej pomocy ewakuowali kierowcę z poważnie uszkodzonej kabiny i przekazali personelowi medycznemu, który przetransportował go do świebodzińskiego szpitala celem szczegółowej diagnostyki.

W trakcie działań powiało grozą. Kierowca podczas udzielania pomocy cały czas przywoływał żonę, co mogło świadczyć, że podróżowali razem. Ponownie przeszukano kabinę. Po uniesieniu zestawu sprawdzono, czy kobieta po wypadku nie została wciągnięta pod pojazd. Na szczęście nie natrafiono na ślady mogące świadczyć o tragedii.

Kierowca podróżował sam. Użyty przez policję alkomat wskazał w wydychanym przez niego powietrzu ponad dwa promile alkoholu.

Mężczyzna miał wiele szczęścia, którego zabrakło dzień wcześniej kierowcy ciężarówki w okolicy Gorzowa. Tam, jak ze wstępnych ustaleń policji wynika, że na łuku drogi kierujący ciężarówką przewożącą drób zjechał na lewy pas jezdni i wjechał do rowu wywracając się na dach. Kierowca zginął na miejscu.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Świebodzin. Pożar w kamienicy.

Świebodzin. Pożar w kamienicy.

3 listopada 2016

Do zdarzenia doszło w czwartek 3 listopada 2015 r.

Dochodziła godzina 16.45 gdy operator centrum powiadamiania ratunkowego z Gorzowa Wlkp. powiadomił dyżurnego stanowiska kierowania o pożarze na strychu na drugim piętrze w jednej z kamienic przy ulicy Świerczewskiego w Świebodzinie.

Do zdarzenia natychmiast zadysponowano trzy zastępy świebodzińskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej oraz druhów z ochotniczej straży pożarnej z Lubrzy i Rusinowa.

Pierwsze jednostki przybyły na miejsce w niespełna 5 minut. Z okna mieszkania na poddaszu buchały już płomienie ognia, spod dachówek, którymi pokryty był dach wydobywał się gęsty dym. Widok budził grozę.

Dowódca akcji podjął decyzję o podaniu jednego prądu wody przez okno z drabiny przystawnej i drugiego od wewnątrz poprzez klatkę schodową. Decyzja była trafna. Pożar bardzo szybko został zlokalizowany i ugaszony.

Pomimo zapewnień mieszkańców o opuszczeniu budynku przez wszystkich lokatorów przed przybyciem ratowników skrupulatnie sprawdzono wszystkie pomieszczenia kamienicy. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Właściciel mieszkania, w którym wybuchł pożar oddalił się. Jego poszukiwaniem zajęli się funkcjonariusze policji.

Wszystko wskazuje na to, że to on zaprószył ogień.

bryg. DariuszPaczesny
Przejdź do - Świebodzin. O krok od tragedii.

Świebodzin. O krok od tragedii.

13 października 2016

Tragiczne skutki mogło mieć zdarzenie, do którego doszło w środę 12 września 2016 r.

Dochodziła godzina 12.30 gdy operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gorzowie Wlkp. powiadomił o wypadku na ulicy Świerczewskiego w Świebodzinie. Informował o samochodzie, który w okolicy posesji nr 37 uderzył w drzewo wewnątrz którego miała znajdować się poszkodowana osoba.

Do zdarzenia wyjechał zespół ratownictwa medycznego i dwa zastępy świebodzińskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej. Po dojeździe na miejsce ratownicy stwierdzili, że na prostym odcinku ulicy kierująca samochodem osobowym zjechała na chodnik i uderzyła w drzewo.

Kobieta była przytomna, bez widocznych obrażeń ciała, ale splątana i nielogiczna w odpowiedziach na pytania ratowników.

Takie objawy wskazują na wstrząśnienie mózgu, chorobę albo… spożycie alkoholu bądź narkotyków.

Przybyły na miejsce lekarz po przeprowadzeniu badań stwierdził, że kobieta zasłabła na skutek hipoglikemii, czyli niedocukrzenia organizmu. Nie stwierdził potrzeby jej hospitalizacji.

Zachodzi pytanie, czy kierująca była świadoma, że jest chora na cukrzycę, czy też zdarzenie, które miało miejsce, było chwilową niedyspozycją kobiety i skłoni ją do przeprowadzenia badań lekarskich pod tym kątem.

 Aż strach pomyśleć co by było, gdyby na chodniku, na który zjechała po utracie świadomości, ktoś się znalazł…

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Świebodzin. Kolejne wypadki z udziałem motocyklistów.

Świebodzin. Kolejne wypadki z udziałem motocyklistów.

5 września 2016

W środę 31 sierpnia 2016 roku przed godziną 11. otrzymaliśmy zgłoszenie o potrąceniu motocyklisty przez samochód osobowy na ulicy Świerczewskiego w Świebodzinie. Do zdarzenia zadysponowany został zespół ratownictwa medycznego i dwa zastępy świebodzińskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej.

Po dojeździe we wskazane miejsce potwierdzono zdarzenie. Na drodze leżał uszkodzony motocykl Yamaha, opodal stał samochód osobowy Peugeot z zarysowanym bokiem od strony pasażera. Przybyły lekarz nie stwierdził konieczności hospitalizacji 30.letniego motocyklisty. Obrażeń nie doznała także trójka podróżujących osobówką.

Wskutek kolizji z motocykla nastąpił wyciek płynów eksploatacyjnych, które zostały usunięte przez strażaków. Jak się okazało, kierujący Peugeotem podczas manewru skrętu w lewo wymusił pierwszeństwo przejazdu.

Mniej szczęścia w sobotę 3 września 2016 roku miał motocyklista z Rogozińca. Kwadrans przed godziną 21. mężczyzna na prostym odcinku drogi powiatowej 1213F między Rogozińcem a Chociszewem stracił panowanie nad kierowaną Hondą i doprowadził do czołowego zderzenia z jadącym z przeciwnej strony samochodem osobowym Peugeot 407.

W działaniach ratowniczych wespół z zespołem ratownictwa medycznego uczestniczyli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Dąbrówki Wlkp. Strażacy zabezpieczyli i oświetlili teren zdarzenia, ratownicy medyczni zajęli się poszkodowanym motocyklistą. 28.letniego kierowcę jednoślada ze złamaną kością udową na dalsze leczenie przewieziono do świebodzińskiego szpitala. Lekarz podjął także decyzję o szczegółowym przebadaniu w warunkach szpitalnych niemowlę w wieku 1 miesiąca oraz chłopca w wieku 5 lat podróżujących osobówką.

Po zakończeniu czynności przez policyjnych techników strażacy usunęli z jezdni pozostałości powypadkowe. Droga wyłączona była z ruchu przez blisko 2,5 godziny.

bryg. Dariusz Paczesny

Świebodzin. Ściągnięcie obrączki.

18 lipca 2016

W dniu 16 lipca 2016 roku do nietypowej interwencji wezwani zostaliśmy przez zespół Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Świebodzinie.

Wieczorem na oddziale pojawiła się kobieta ze spuchniętym palcem, z którego nie mogła samodzielnie zdjąć obrączki. Medycy próbowali swoimi sposobami, lecz nie dali rady.

Do akcji wkroczyli dzielni strażacy. Po krótkiej dyskusji nie widząc innego sposobu postanowili użyć cęgów do drutu. Narzędzie w ich sprawnych rękach szybko uporało się z biżuterią.

Kobieta nie posiadała się ze szczęścia.

bryg. D. Paczesny
Przejdź do - Autostrada A2. Rozszczelnienie zbiornika paliwa w ciężarówce.

Autostrada A2. Rozszczelnienie zbiornika paliwa w ciężarówce.

12 lipca 2016

Do zdarzenia doszło 11 lipca 2016 roku w okolicy miejscowości Lubrza.

Rano o godzinie 6.35 na numer alarmowy pogotowia zadzwonił mężczyzna informując, że przysnął za kierownicą ciężarówki, uderzył w barierki i ma szkło w oczach. Mówił także o wycieku paliwa.

We wskazane miejsce wyjechał zespół ratownictwa medycznego, dwa zastępy JR-G ze Świebodzina i zastęp z pobliskiej OSP z Lubrzy. Po dojeździe okazało się, że kierujący ciężarowym DAFem na nowotomyskich numerach rejestracyjnych (woj. wielkopolskie) uderzył w bariery energochłonne rozdzielające pasy autostrady, odbił się od nich i zatrzymał się przy betonowym murku na pasie awaryjnych.

W ciężarówce doszło do rozszczelnienia jednego ze zbiorników paliwa. Strażacy przy użyciu sorbentu zabezpieczyli rozlane na jezdni paliwo po czym przepompowali do drugiego, nieuszkodzonego zbiornika około 100 litrów oleju napędowego.

Kierowca co prawda opuścił pojazd o własnych siłach przed przybyciem służb ratowniczych, ale lekarz powziął decyzję o przewiezieniu mężczyzny do szpitala celem dokładnej diagnostyki.

bryg. D. Paczesny
Przejdź do - Mostki. Kolejna tragedia na drodze.

Mostki. Kolejna tragedia na drodze.

20 czerwca 2016

Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło w piątek 17 czerwca 2016 roku.

Tuż przed godziną 16.30 dyżurny świebodzińskich strażaków otrzymał informację, że na drodze krajowej nr 92, przed miejscowością Mostki (gm. Lubrza) doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Dzwoniący informował o dwóch uwięzionych kobietach w jednym z aut nie dających oznak życia.

Na ratunek natychmiast zadysponowano dwa zastępy świebodzińskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz zespół ratownictwa medycznego. W stan gotowości postawiono Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Zielonej Górze. Na miejsce strażacy dotarli równocześnie z pogotowiem ratunkowym.

Okazało się, że doszło do czołowo-bocznego zderzenia samochodu osobowego Renault Clio z BMW serii 3. Wewnątrz rozbitego, pozostającego na drodze Renault znajdowały się dwie kobiety. Niestety lekarz stwierdził ich zgon. Na poboczu leżało doszczętnie zniszczone BMW. Wewnątrz pojazdu nikogo nie było. Od będącego na miejscu patrolu policji dowiedzieliśmy się, że świadkowie widzieli, jak kierujący opuścił pojazd i pobiegł w kierunku wsi. Mogło to być efektem szoku powypadkowego. Strażacy dokładnie przeszukali pobliski teren nie odnajdując poszukiwanego. Jak się później okazało kierujący oddalił się z miejsca tragedii. Jego poszukiwaniem zajęli się funkcjonariusze Policji, którzy sprowadzili nawet psa tropiącego.

Po dokonaniu czynności dochodzeniowo-śledczych strażacy wykonali dostęp do ciał kobiet, które po wyciągnięciu zabrał zakład pogrzebowy.

Zniszczonymi autami zajęła się pomoc drogowa a krajową „dwójką” przybyli na miejsce pracownicy zarządcy drogi.

Okoliczności i przyczyny zdarzenia ustali policyjne śledztwo

 

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Myszęcin. Kolizja dwóch samochodów ciężarowych i osobówki.

Myszęcin. Kolizja dwóch samochodów ciężarowych i osobówki.

14 czerwca 2016

Do niebezpiecznej kolizji samochodów ciężarowych Volvo i Scanii oraz osobowego Audi doszło we wtorek 14 czerwca 2016 roku na drodze krajowej nr 2 w okolicy miejscowości Myszęcin (gm. Szczaniec).

Około godziny 15.20 kierujący Scanią zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w tył naczepy prawidłowo poruszającego się w przeciwnym kierunku Volvo. Na domiar złego jeden z oderwanych elementów naczepy uderzył w osobowe audi, którym podróżowały dwie osoby.

Na szczęście wszystko zakończyło się na strachu i stratach. Żaden z uczestników zdarzenia nie odniósł obrażeń.

Wskutek kolizji zniszczeniu uległa kabina Volvo oraz tył naczepy Scanii. W samochodzie osobowym obrysowana została lewa strona pojazdu.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Lubrza. Pożar budynku mieszkalnego.

Lubrza. Pożar budynku mieszkalnego.

13 czerwca 2016

Do zdarzenia doszło w niedzielę 12 czerwca 2016 r. po godzinie 13.tej.

Do akcji gaśniczej w pierwszym rzucie wyjechały dwa zastępy gaśnicze i podnośnik hydrauliczny z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej ze Świebodzina oraz dwa zastępy miejscowej Ochotniczej straży Pożarnej. Pierwsze jednostki na miejscu pożaru były już po 4 minutach.

Dowodzący zameldował, że wszyscy mieszkańcy szczęśliwie ewakuowali się z płonącego budynku przed przybyciem strażaków. Całe poddasze było objęte ogniem, częściowo zawaliła się przepalona drewniana konstrukcja dachu. Panowało silne zadymienie.

Dowódca prosił o wsparcie. Zadysponowano kolejne zastępy OSP  z Rusinowa, Niekarzyna i Ołoboku. Po 40. minutach żywioł został opanowany. Podczas gdy jedni strażacy dogaszali pojedyncze zarzewia ognia pozostali wynosili z budynku ocalałe mienie.

Niestety, mieszkańcy, w sumie 9 osób, ze względu na duże zniszczenia nie mogli powrócić do swoich mieszkań. Energetyka odłączyła od budynku energię elektryczną.

Na miejsce zdarzenia przybył Wójt Ryszard Skonieczek. W celu zabezpieczenia budynku przed opadami deszczu strażacy pokryli rozebrany dach plandeką, którą zakupiła Gmina.

Przyczynę pożaru ustalą biegli.

bryg. Dariusz Paczesny

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-02-19
Data publikacji:2015-02-19
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:95190