Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - „Misie” w straży.

„Misie” w straży.

17 listopada 2017

Jeżeli ktoś pomyślał o pluszakach to się pomylił.

W dniu 16 listopada 2017 r. gościliśmy pięcio i sześciolatków grupy „Misie” z Publicznego Przedszkola nr 5 w Świebodzinie. Podczas wizyty dzieci zostały zapoznane z niebezpieczeństwami czyhającymi na nie w codziennym życiu, zasadami postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia życia oraz sposobami alarmowania wychowawców i służb ratowniczych. Każde mogło spróbować swoich sił w udzielaniu pierwszej pomocy.

Następnie dzieciom przedstawiono sprzęt i pojazdy pożarnicze. Prezentacja wywarła na nich duże wrażenie. Na zakończenie otrzymały strażackie baloniki.

Dzieci obiecały odwiedzić nas na wiosnę.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Świebodzin. Narodowe Święto Niepodległości.

Świebodzin. Narodowe Święto Niepodległości.

12 listopada 2017

Tegoroczne 99. Święto Niepodległości rozpoczęliśmy od uroczystego podniesienia flagi państwowej.

Następnie komendant powiatowy PSP bryg. Janusz Drozda uczestniczył we mszy św. w intencji Ojczyzny.

Po nabożeństwie, w asyście st. bryg. w st. spocz. Zygmunta Rogowskiego (byłego komendanta powiatowego PSP), dh Leszka Parandyka (prezesa Oddziału Zarządu Powiatowego Związku OSP RP) i st. asp. w st. spocz. Jerzego Września (sekretarza Oddziału Zarządu Powiatowego Związku OSP RP) złożył wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości w Parku Chopina.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Kampania Społeczna MSWiA promująca szacunek dla Flagi i Hymnu.

Kampania Społeczna MSWiA promująca szacunek dla Flagi i Hymnu.

11 listopada 2017

- Przypadające 11 listopada Święto Niepodległości to dobry moment, by przypomnieć wszystkim o zasadach  prezentowania barw narodowych i poprawnego wykonywania Hymnu RP – powiedział Mariusz Błaszczak minister spraw wewnętrznych i administracji.

MSWiA
Czytaj więcej o: Kampania Społeczna MSWiA promująca szacunek dla Flagi i Hymnu.

Gościkowo. Podsumowanie próbnej ewakuacji.

10 listopada 2017

W dniu 08 listopada br. zastępca komendanta powiatowego PSP bryg. Dariusz Paczesny uczestniczył w posiedzeniu Rady Pedagogicznej Publicznej Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Gościkowie, na której omówił przebieg próbnej ewakuacji przeprowadzonej w dniu 25 października ze szczególnym zwróceniem uwagi na zasady postępowania w zakresie alarmowania służb ratowniczych, podjęcia ewakuacji uczniów, szczególnie klas najmłodszych, oraz postępowania po przyjeździe jednostek ochrony przeciwpożarowej. 

Dyrektor wyraziła deklarację dalszej współpracy w procesie edukacji dzieci w zakresie bezpiecznego zachowania się w przypadku wystąpienia zagrożenia.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Światowy Dzień Pluszowego Misia.

6 listopada 2017

Światowy Dzień Pluszowego Misia przypada na dzień 25 listopada.

W akcję, w sposób szczególny, chcą włączyć się dzieci ze Szkoły Podstawowej im. JP II w Świebodzinie. W tym celu, w placówce przy ul. Szpitalnej 3 w Świebodzinie ogłaszają akcję zbierania nowych pluszaków, które chcą przekazać strażakom.

Pluszowe maskotki, przede wszystkim, przekazane małym uczestnikom wypadków, łagodzą stres związany z wydarzeniem, transportem w karetce i pobytem w szpitalu...

Więcej: http://miastodzieci.pl/czytelnia/swiatowy-dzien-pluszowego-misia/

 

bryg. Dariusz Paczesny/ Agnieszka Szulc
Czytaj więcej o: Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Przejdź do - Nowy samochód w OSP w Niekarzynie.

Nowy samochód w OSP w Niekarzynie.

5 listopada 2017

W sobotę 4 listopada 2017 r. Komendant Powiatowy PSP w Świebodzinie bryg. Janusz Drozda uczestniczył w uroczystości przekazania średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Niekarzynie. Nowy pojazd marki MAN o napędzie 4x4 zastąpił wysłużonego blisko 30.letniego Stara GBM, który swoją dalszą słuzbę koontunuować będzie w OSP Podła Góra.

Wśród uczestniczących w uroczystości byli m.in.

  • Zbigniew Woch -  Wójt Gminy Skąpe,
  • Marek Kamiński - Dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego,
  • dh Elżbieta Polak - Dyrektor Zarządu Wykonawczego ZOSP RP Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze,
  • dh Leszek Parandyk - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Świebodzinie,
  • Ks. Marek Olszański - Proboszcz parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego w Ciborzu.

Komendę Powiatową PSP w Świebodzinie reprezentował komendant powiatowy PSP bryg. Janusz Drozda.

bryg. Dariusz Paczesny foto: Marta Kincel-Olejnik
Przejdź do - Inspekcja gotowości operacyjnej.

Inspekcja gotowości operacyjnej.

30 października 2017

W dniu 30 października 2017 r. inspekcji gotowości operacyjnej, której celem było dokonanie oceny stopnia przygotowania strażaków do podjęcia działań ratowniczych w zakresie ratownictwa wysokościowego, poddana została III zmiana służbowa.

Założenie polegało na ewakuacji przy wykorzystaniu sprzętu do ratownictwa wysokościowego oraz technik alpinistycznych osoby, która podczas prac na wysokości uwięziona została między 3, a 4 piętrem budynku.

Ratownictwo wysokościowe jest jedną z dziedzin ratownictwa specjalistycznego, obok medycznego, wodnego, technicznego, chemiczno-ekologicznego oraz działań poszukiwawczo ratowniczych, którego znajomość zakresu podstawowego należy do obowiązków wszystkich strażaków pełniących na co dzień służbę w jednostkach ratowniczo-gaśniczych. Nad przebiegiem szkoleń oraz wyposażeniem jednostki w sprzęt specjalistyczny czuwają wyznaczeni przez komendanta powiatowego PSP koordynatorzy i instruktorzy.

W kontroli, którą prowadził d-ca JRG, uczestniczyli funkcjonariusze wydziału operacyjno-kontrolno-rozpoznawczego KP PSP w Świebodzinie.

bryg. Dariusz Paczesny/mł. kpt. Paweł Lech
Przejdź do - Świebodzin. Egzamin ze szkolenia podstawowego strażaków-ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych.

Świebodzin. Egzamin ze szkolenia podstawowego strażaków-ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych.

28 października 2017

W dniu 28 października 2017 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie odbył się egzamin kończący szkolenie podstawowe strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu świebodzińskiego. Wzięli w nim udział druhowie jednostek OSP z Dąbrówki Wlkp., Glińska, Kosieczyna, Kręcka, Lubrzy, Mostek, Myszęcina, Ołoboku, Podłej Góry, Rogozińca, Rokitnicy, Smardzewa, Szczańca, Toporowa, Zbąszynka i Żelechowa. Niemalże dwumiesięczne szkolenie realizowane w systemie weekendowym z pozytywnym wynikiem ukończyło 31. strażaków, którzy tym samym nabyli uprawnienia do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych i w znaczący sposób wzmocnią siłę podziału bojowego poszczególnych jednostek.

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Świebodzin. Egzamin ze szkolenia podstawowego strażaków-ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych.
Przejdź do - Gościkowo. Ewakuacja szkoły w ramach akcji Kręci mnie bezpieczeństwo.... przez cały rok szkolny.

Gościkowo. Ewakuacja szkoły w ramach akcji Kręci mnie bezpieczeństwo.... przez cały rok szkolny.

25 października 2017

W środę 25 października 2017 roku w Szkole Podstawowej w Gościkowie na drugiej kondygnacji budynku wybuchł pożar, w wyniku którego jedna z klas została uwięziona. W wyniku bardzo silnego zadymienia jedna osoba została poszkodowana i wymagała natychmiastowej ewakuacji. Na szczęście nie były to prawdziwe działania ratownicze, lecz ćwiczenia przeprowadzone na prośbę dyrekcji szkoły, które były efektem spoktania komendanta powiatowego PSP z gronem pedagogicznym w ubiegłym roku szkolnym. Ćwiczenia przygotowało dowództwo jednostki ratowniczo-gaśniczej, z pomocą funkcjonariuszy wydziału operacyjno-kontrolno-rozpoznawczego. W ćwiczeniach brały także udział 3 zastępy świebodzińskiej JRG.

Paweł Lech
Czytaj więcej o: Gościkowo. Ewakuacja szkoły w ramach akcji Kręci mnie bezpieczeństwo.... przez cały rok szkolny.
Przejdź do - Zbąszynek. Szkolenie dla strażaków z zakresu zagrożeń od energii elektrycznej na kolei.

Zbąszynek. Szkolenie dla strażaków z zakresu zagrożeń od energii elektrycznej na kolei.

22 października 2017

W dniu 22 października 2017 roku odbyło się szkolenie strażaków-ratowników jednostek OSP z terenu gminy Zbąszynek. Organizatorem szkolenia był st. kpt. Dariusz Kałużny z Komendy Powiatowej PSP w Świebodzinie oraz dh Leszek Parandyk - Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej gminy Zbąszynek.

Szkolenie odbyło dzięki współpracy z Panem Mariuszem Wróblewskim – pełnomocnikiem Zarządu Sekcji Utrzymania Taboru Kolei Wielkopolskiej w Zbąszynku, który udostępnił teren szlaku kolejowego do prezentacji zajęć praktycznych.

Dariusz Kałużny
Czytaj więcej o: Zbąszynek. Szkolenie dla strażaków z zakresu zagrożeń od energii elektrycznej na kolei.
Przejdź do - Żelechów. Warsztaty SGRT Świebodzin.

Żelechów. Warsztaty SGRT Świebodzin.

21 października 2017

W dniu 21.10.2017 r. w miejscowości Żelechów odbyły się warsztaty Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego Świebodzin z doskonalenia działań poszukiwawczo–ratowniczych oraz ratownictwa technicznego w zakresie podstawowym. Warsztaty zostały zorganizowane przez asp. sztab. Dariusza Pałasza – dowódcę JRG PSP w Świebodzinie oraz mł. bryg. Marcina Bohuszko - koordynatora działań poszukiwawczo–ratowniczych na poziomie podstawowym.

Dariusz Kałuzny
Czytaj więcej o: Żelechów. Warsztaty SGRT Świebodzin.
Przejdź do - Świebodzin. Ewakuacja liceum.

Świebodzin. Ewakuacja liceum.

16 października 2017

W środę 11 października 2017 roku dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Świebodzinie zarządził przeprowadzenie praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji.

Obowiązek ten wynika z § 17 pkt. 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (W przypadku obiektów, w których cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa powyżej 50 użytkowników, w szczególności: szkół, przedszkoli, internatów, domów studenckich, praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji należy dokonać - co najmniej raz na rok, jednak w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia rozpoczęcia korzystania z obiektu przez nowych użytkowników.).

Wraz z funkcjonariuszami Wydziału Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczego Komendy Powiatowej PSP w Świebodzinie mł. kpt. Pawłem Lechem oraz mł. asp. Damianem Baranowskim ćwiczenia obserwował dyrektor LO Damian Wentland oraz Kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Piotr Krzywy.

Nadzór strażaków PSP pozwala na wypracowanie prawidłowych reakcji i zachowań kadry pedagogicznej i młodzieży w czasie ewakuacji oraz daje możliwość oceny przyjętych dla obiektu rozwiązań ewakuacyjnych. Po ćwiczeniach, wspólnie z dyrekcją szkoły oraz gronem pedagogicznym strażacy omówili przebieg ćwiczeń oraz wnieśli swoje spostrzeżenia.

Na zakończenie promowano wśród młodzieży akcję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka "Kręci mnie Bezpieczeństwo".

bryg. Dariusz Paczesny/mł. kpt. Paweł Lech
Przejdź do - Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i TY...

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i TY...

5 października 2017

W środę świebodzińscy strażacy dbając o swoje bezpieczeństwo przed rozpaleniem w kominku zamontowali nowy czujnik tlenku węgla.

Pamiętajmy, że czujniki czadu stanowią jedyne skuteczne narzędzie ochrony przed zaczadzeniem. Ryzyko jest poważne, ponieważ wiele domów i mieszkań korzysta albo z ogrzewania gazowego, kominków lub pieców albo z gazowych podgrzewaczy wody.

Każdego roku w Polsce ginie lub ulega zatruciu o poważnych konsekwencjach kilka tysięcy osób.

Nie kupujmy tanich podróbek z Chin, bowiem dla kilkunastu złotych nie warto ryzykować życia naszego i naszych bliskich.

Jedynie czujnik z atestem gwarantuje poprawne działanie i wczesne ostrzeżenie przed zagrożeniem.

My się już zabezpieczyliśmy, a Ty...?

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy.

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy.

3 października 2017

Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie.

Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem lub cichym zabójcą.

Zachęcamy do zapoznania się z Komunikatem Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków w związku z rozpoczęciem sezonu ogrzewczego 2017/2018 oraz wspólnego działania na rzecz podniesienia świadomości w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom i uniknięcia tragicznych zdarzeń.

https://izbakominiarzy.pl/2017/09/06/komunikat-prezesa-krajowej-izby-kominiarzy/

 

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Świebodzin. III Manewry Ratownictwa Medycznego.

Świebodzin. III Manewry Ratownictwa Medycznego.

3 października 2017

Niemowlę tonące w jeziorze, rolnik, który przewrócił się na bronę, mężczyzna raniony nożem na dyskotece, zwisający na linie elektryk porażony prądem, wypadek komunikacyjny a wszystko to w jednym czasie. Na szczęście to tylko ćwiczenia w ramach III Manewrów Ratownictwa Medycznego, które odbyły się w sobotę 30 września 2017 r.

Ćwiczenia zorganizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie dedykowane były jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych. Zasada manewrów jest stała. Zespoły przyjeżdżają, żeby się uczyć. Nie ma lepszych i gorszych. W tegorocznej edycji udział wzięli strażacy OSP z Dąbrówki Wlkp., Jemiołowa, Niekarzyna, Ołoboku, Rusinowa, Rzeczycy i Szczańca.

Każdy zespół musiał zmierzyć się z 11. epizodami, które rozmieszczone były na terenie miasta. Poczynania ćwiczących ratowników obserwowali i na bieżąco udzielali porad doświadczeni strażacy świebodzińskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP.

Manewrom przyglądał się i je podsumował Komendant Powiatowy PSP bryg. Janusz Drozda.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Przeszedł na zasłużoną emeryturę.

1 października 2017

W piątek 29 września 2017 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie odbyło się uroczyste pożegnanie asp. sztab. Tomasza Jagiełło, który po blisko 30. latach służby, przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Na uroczystym apelu Komendant Powiatowy PSP bryg. Janusz Drozda podziękował Tomaszowi za lata oddanej służby, podkreślił jego rzetelność, duże doświadczenie oraz zaangażowanie w działania na rzecz bezpieczeństwa pożarowego.

Z kolei przechodzący na emeryturę strażak, w swoim przemówieniu, podziękował wszystkim za wspólną służbę, okazane zaufanie i zrozumienie, bardzo dobrą współpracę oraz życzliwość.

Tomasz Jagiełło pełnił służbę w Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego PSP. Na zakończenie otrzymał gromkie brawa oraz okolicznościowy upominek.

Szanowny kolego, życzymy Ci zdrowia w nowym rozdziale Twego życia oraz zrealizowania odkładanych do tej pory z racji służby planów i zamierzeń.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Świebodzin. "Kręci mnie bezpieczeństwo" we wrześniu.

Świebodzin. "Kręci mnie bezpieczeństwo" we wrześniu.

30 września 2017

Kontynuując akcję informacyjno-edukacyjną, pod patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusz Błaszczaka „Kręci mnie bezpieczeństwo” w miesiącu wrześniu prezentowaliśmy zasady udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznego zachowania się na Pikniku Rodzinnym w Nowym Dworku, na spotkaniu z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy w Świebodzinie oraz w ramach III Manewrów w Ratownictwie Medycznych na dworcu autobusowym w Świebodzinie.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Świebodzin. Uroczyste ślubowanie nowych strażaków.

Świebodzin. Uroczyste ślubowanie nowych strażaków.

26 września 2017

„... świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia - nawet z narażeniem życia...”

Tekst roty ślubowania strażaka Państwowej Straży Pożarnej w dniu 22 września 2017 r. zabrzmiał w siedzibie świebodzińskiej Komendzie Powiatowej PSP. Ślubowanie dwóch nowoprzyjętych funkcjonariuszy, w obecności kolegów i kadry kierowniczej, odebrał Komendant Powiatowy bryg. Janusz Drozda, który przed ceremonią przytoczył słowa zasad etyki zawodowej:

„Strażacy wierni złożonemu ślubowaniu, świadomi swoich praw i obowiązków, kierują się wartościami, które kształtowały historię pożarnictwa w Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadami etyki zawodowej.
 Służba to powołanie, które strażak realizuje w duchu godności i honoru, poświęcenia, odwagi, odpowiedzialności, profesjonalizmu, poszanowania prawa, dyscypliny służbowej i wymogów działania zespołowego.
 Strażak jest ofiarny i mężny w ratowaniu nadrzędnych wartości, jakimi są życie, zdrowie i mienie oraz środowisko”


Ślubowanie złożyli:
str. Patryk Kozak
str. Piotr Migdał

Życzymy Wam spełnienia planów i marzeń, siły i wytrwałości, niech działania przynoszą Wam satysfakcję i będą inspiracją do dalszej służby.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze.

Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze.

18 września 2017

W niedzielę 17 września 2017 roku odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze. W tym roku turniej odbył się na boisku sportowym w miejscowości Szczaniec.

W szranki stanęli w swoich grupach wiekowych: „SMERFY” (najmłodsze dzieci) , Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze (chłopcy w wieku 12-16 lat), grupa „B” (kobiety) oraz grupa „A” (mężczyźni).

Wśród najmłodszych, grupie „SMERFÓW”, w której zaprezentowały się dzieci z OSP z Jemiołowa, Kosieczyna, Opalewa oraz Podłej Góry nie było przegranych, wszyscy zajęli 1.miejsce.

Klasyfikacja generalna w pozostałych grupach wiekowych przedstawia się następująco:
MDP chłopcy:
1. OSP Mostki (gmina Lubrza);
2. OSP Rogoziniec (gmina Zbąszynek);
3. OSP Ołobok (gmina Skąpe);
4. OSP Rusinów (gmina Świebodzin).
Kobiety:
1. OSP Kręcko (gmina Zbąszynek);
2. OSP Szczaniec (gmina Szczaniec).
Mężczyźni:
1. OSP Szczaniec;
2. OSP Kręcko;
3. OSP Podła Góra (gmina Skąpe);
4. OSP Nowa Wioska (gmina Lubrza);
5. OSP Rzeczyca (gmina Świebodzin);
6. OSP Toporów (gmina Łagów).

Zawody obserwował:

Krzysztof Neryng – Wójt Gminy Szczaniec;
dh Leszek Parandyk – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Świebodzinie;
bryg. Janusz Drozda – Komendant Powiatowy PSP w Świebodzinie.

Wszystkim gratulujemy wyników i życzymy sukcesów w przyszłych zawodach. Pod szczególnym wrażeniem jesteśmy postawy najmłodszych zawodników – „SMERFÓW”.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Świebodzin. „Kręci mnie bezpieczeństwo” w sierpniu.

Świebodzin. „Kręci mnie bezpieczeństwo” w sierpniu.

3 września 2017

W miesiącu sierpniu, w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej, pod patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka, „Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą” spotkaliśmy się z dziećmi i młodzieżą oraz kadrą wychowawczą wypoczywających na obozach w Nowym Dworku i Przełazach.

Przypomnijmy, głównym celem akcji było propagowanie właściwego zachowania na akwenach wodnych,  a w efekcie ograniczenie wypadków tonięć.

bryg. Dariusz Paczesny

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-02-18
Data publikacji:2015-02-18
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:37003