Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Świebodzin. Zakończenie szkolenia kierowców-konserwatorów OSP.

Świebodzin. Zakończenie szkolenia kierowców-konserwatorów OSP.

18 maja 2017

W niedzielę 14 maja 2017 roku w świebodzińskiej Komendzie Powiatowej PSP odbył się egzamin kończący kurs kierowców-konserwatorów sprzętu ratowniczego Ochotniczych Straży Pożarnych.

Szkolenie trwające 28 godz. w systemie weekendowym trwało od 7 kwietnia do 13 maja 2017 r.

Kurs przeprowadzony zgodnie z „Zasadami organizacji szkoleń członków Ochotniczych Straży Pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych” zatwierdzonymi w dniu 17 listopada 2015 r. przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, którego celem było przygotowanie kierowców – konserwatorów sprzętu OSP do wykonywania zadań operatora sprzętu, do obsługi samochodów pożarniczych oraz urządzeń z silnikami spalinowymi, stanowiącymi wyposażenie OSP a, także do konserwacji i drobnych napraw mających na celu utrzymanie pełnej sprawności sprzętu ratowniczego OSP z pozytywnym wynikiem ukończyło 25 druhów OSP.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Lubrza. Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze.

Lubrza. Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze.

8 maja 2017

W sobotę 6 maja 2017 r. odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Lubrza. W tym roku do rywalizacji stanęło w sumie 9. drużyn: 2. młodzieżowe oraz 7. grupy „A” mężczyzn, gdzie 2. drużyny wystawiła zaprzyjaźniona gmina Burg (Niemcy).

Klasyfikacja generalna przedstawia się następująco:

Grupa młodzieżowa:
1. OSP Mostki
2. OSP Nowa Wioska

Grupa „A” mężczyzn gmina Lubrza:
1. OSP Nowa Wioska
2. OSP Lubrza
3. OSP Zagaje
4. OSP Mostki
5. OSP Bucze

Grupa „A” mężczyzn Burg:
1. OSP Burg Team II
2. OSP Burg Team I

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Wilkowo. Wizyta strażaków w Bajkowym Przedszkolu.

Wilkowo. Wizyta strażaków w Bajkowym Przedszkolu.

5 maja 2017

W czwartek 4 maja, w Dniu Strażaka, gościliśmy w Bajkowym Przedszkolu w Wilkowie.

Dzieci z niecierpliwością oczekiwały na wizytę strażaków, o czym świadczyło entuzjastyczne przyjęcie.

Podczas spotkania przybliżyliśmy dzieciom i wychowawczyniom podstawowe zasady zachowania się w przypadku zagrożenia oraz sposoby alarmowania służb ratowniczych. Zaprezentowaliśmy ubrania, w których uczestniczymy w działaniach ratowniczych, sprzęt do ochrony dróg oddechowych oraz sprzęt używany podczas akcji.

Dzieci z wielką uwagą słuchały opowiadań strażaków. Wielką frajdą dla maluchów była możliwość przymierzenia munduru, nałożenia hełmu a szczególnie „polanie” wody z wozu bojowego.

bryg. Dariusz Paczesny

Życzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka z okazji Dnia Strażaka

4 maja 2017

Wszystkim Wam, strażakom życzę bezpiecznej służby i z szacunkiem dziękuję za każdy dzień – zwrócił się minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak do strażaków z okazji przypadającego 4 maja Międzynarodowego Dnia Strażaka. 

Uroczyste obchody w dniu św. Floriana, patrona wszystkich strażaków mają długą historię. Święty stał się ich orędownikiem po pożarze na krakowskim Kleparzu w 1528 roku, gdzie znajdowały się jego relikwie. Ogień zajął wtedy okoliczne budynki, ocalając w znacznej mierze kościół św. Floriana. Od tego czasu męczennik jest patronem walki z pożarami.

W dniu wstąpienia do służby strażacy ślubują między innymi ofiarność i męstwo w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego, i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem własnego życia. Nie dziwi więc fakt , że ta grupa zawodowa cieszy się niezmiennie wysokim i stabilnym  zaufaniem społecznym wśród Polaków. 

W Państwowej Straży Pożarnej pełni służbę 29 851 strażaków.

W 2016 roku jednostki PSP interweniowały łącznie 446 760 razy. Gasiły 126 204 pożary i uczestniczyły w 288 390 interwencjach związanych z miejscowymi zagrożeniami takimi jak wypadki drogowe, wichury, opady deszczu, itp.

Strażaków zawodowych wspierają strażacy ochotnicy. Oni również świętują 4 maja. 

 

MSWiA

Życzenia Komendanta Głównego PSP z okazji Dnia Strażaka

4 maja 2017

Przejdź do - „Kręci mnie bezpieczeństwo” w Żelechowie.

„Kręci mnie bezpieczeństwo” w Żelechowie.

30 kwietnia 2017

Kolejne spotkanie w ramach kampanii społecznej „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Tym razem Zastępca Komendanta bryg. Dariusz Paczesny wraz z dowódcą sekcji JRG mł. kpt. Pawłem Lech spotkali się z członkami Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Łagów.

Druhom przedstawiono główne przesłanki akcji celem rozpropagowania wśród dzieci i młodzieży.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Zbąszynek. „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Zbąszynek. „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

30 kwietnia 2017

W niedzielę 30 kwietnia 2017 r. w Zbąszynku miejscowa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej zorganizowała II Otwarte Drzwi Remizy.

Festyn był okazją zaprezentowania kampanii społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo”, której głównym celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem w domu, w szkole, podczas wypoczynku czy jazdy rowerem.

Podczas akcji wszystkie służby podległe MSWiA będą spotykać się z dziećmi i młodzieżą, przypominając im o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Informacje o inicjatywach organizowanych w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” będą zamieszczane na stronie internetowej.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Sukces młodego strażaka z Kręcka

Sukces młodego strażaka z Kręcka

29 kwietnia 2017

Patryk Krakowian, członek Ochotniczej Straży Pożarnej z Kręcka będzie reprezentował województwo lubuskie w 40. finale centralnym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

W dniu 28 kwietnia 2017 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zielonej Górze odbyły się eliminacje wojewódzkie konkursu.

Powiat świebodziński reprezentowali: – w grupie szkół podstawowych Wiktoria Lewandowska i Jędrzej Biniakowski; gimnazja – Karol Wierzbicki i Łukasz Jesiołkiewicz; szkoły ponadgimnazjalne – Karolina Kosicka i Patryk Krakowian.

Patryk plasując się na II. miejscu w swojej grupie wiekowej zakwalifikował się do finału centralnego. W tym roku odbędzie się on w dniach 2 – 4 czerwca w Wieliczce.

Wymienionym wyżej dziękujemy za godne reprezentowanie naszego powiatu, a Patrykowi życzymy powodzenia w Wieliczce.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Pożar w lesie...? To tylko ćwiczenia!

Pożar w lesie...? To tylko ćwiczenia!

27 kwietnia 2017

Lasy Państwowe rozpoczęły akcję bezpośrednią w ochronie przeciwpożarowej lasu, która ma na celu ograniczenie możliwości powstania i rozprzestrzenienia się pożaru na obszarach leśnych.

Mając na uwadze właściwe przygotowanie się do działań ratowniczych w tym zakresie, jak co roku, przeprowadziliśmy wspólne ćwiczenia doskonalące jednostek ochrony przeciwpożarowej i Lasów Państwowych. Zajęcia odbyły się 27 kwietna 2017 r. na terenie leśnictwa Lubrza.

Mając na uwadze doświadczenia z ćwiczeń w lasach z ubiegłego roku, tym razem jednym z głównych celów była organizacja systemu dostarczania wody do celów gaśniczych na duże odległości.

W ćwiczeniach udział brały jednostki z JRG PSP Świebodzin oraz OSP z Dąbrówki Wlkp., Jemiołowa, Lubrzy, Nowej Wioski, Rusinowa, Rzeczycy, Szczańca i Zbąszynka, w sumie 40 strażaków.

Założony cel ćwiczeń został osiągnięty. Ciągłość podawania wody na około 2 km przez 120 min. została zapewniona.

Obserwatorami ćwiczeń był mł. bryg. Janusz Drozda – Komendant Powiatowy PSP z Zastępcą bryg. Dariuszem Paczesny oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Świebodzin Lech Kołdyka wraz z Zastępcą Jarosławem Guzowskim.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Ćwiczenia w Dąbrówce Wlkp.

Ćwiczenia w Dąbrówce Wlkp.

25 kwietnia 2017

Tym razem doskonaliliśmy prowadzenie działań ratowniczych w zakładzie produkującym wypełnienia papierowe o strukturze plastra miodu oraz wykonywanych w tej samej technologii płytach i paletach.

Ćwiczenia, w których uczestniczyli strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej ze Świebodzina oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Dąbrówki Wlkp. i Zbąszynka odbyły się w czwartek 20 kwietnia 2017 roku na terenie firmy BESTEM w Dąbrówce Wlkp.

Doświadczenia wyciągnięte z zajęć przyniosły korzyść zarówno dla pracowników firmy jak i ratowników. Załoga zakładu przećwiczyła praktyczne przeprowadzenie ewakuacji a strażacy poznali specyfikę przedsiębiorstwa, występujących w nim zagrożeń oraz drogi pożarowe i punkty zaopatrzenia w wodę do celów gaśniczych.

bryg. Dariusz Paczesny

MSWiA. Zwiększenie środków finansowych dla OSP.

24 kwietnia 2017

Zwiększenie środków finansowych dla OSP

– W 2017 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przeznaczy dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ponad 124 mln zł. Oznacza to wzrost kwoty dotacji z budżetu państwa o ponad 15 mln zł tylko w ciągu jednego roku - powiedział w piątek w Sejmie wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA, odpowiadał w Sejmie na pytania posłów w sprawie środków przekazywanych przez ministerstwo na jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Wiceszef MSWiA zaznaczył, że zarzuty, jakoby OSP nie otrzymywały dotacji lub otrzymywały mniej środków są absurdalne i nieprawdziwe. – Jest wręcz przeciwnie. Z roku na rok jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymują coraz więcej pieniędzy z budżetu państwa. Nasz rząd dostrzega, że strażacy ochotnicy stanowią to „drugie płuco” systemu ratowniczo-gaśniczego w Polsce. Wszystkie te jednostki wspieramy  – podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

- MSWiA -
Czytaj więcej o: MSWiA. Zwiększenie środków finansowych dla OSP.
Przejdź do - Rodzinny festyn strażacki w Gorzowie Wlkp.

Rodzinny festyn strażacki w Gorzowie Wlkp.

19 kwietnia 2017

Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej W Gorzowie Wlkp. oraz Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Zielonej Górze zapraszają na rodzinny festyn strażacki z okazji "Dnia Strażaka 2017" "Być strażakiem? - Spróbuj sam!"

Festyn odbędzie się na placu przed Filharmonią Gorzowską 7 maja 2017 r.

Szczegóły imprezy na załączonym plakacie.

Zapraszamy!

KW PSP
Przejdź do - SpoKREWnieni w służbie w Świebodzinie.

SpoKREWnieni w służbie w Świebodzinie.

3 kwietnia 2017

- Jesteśmy spokrewnieni służbą z tymi, którzy zapłacili najwyższą cenę za to, żeby Polska mogła być wolna – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas inauguracji ogólnopolskiej zbiórki krwi „SpoKREWnieni służbą”. W ramach tej akcji funkcjonariusze służb podległych MSWiA, w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, oddawali krew chorym i ofiarom wypadków.

Do akcji włączyli się także świebodzińscy strażacy.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Świebodzin. Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

Świebodzin. Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

28 marca 2017

Wiktoria Lewandowska ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Świebodzinie, Jędrzej Biniakowski ze Szkoły Podstawowej w Zbąszynku, Karol Wierzbicki z Gimnazjum w Zbąszynku, Łukasz Jesiołkiewicz z Gimnazjum w Radoszynie, Karolina Kosicka z Zespołu Szkół Technicznych w Zbąszynku oraz Patryk Krakowian z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kręcku reprezentować będą powiat świebodziński na eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”.

Eliminacje powiatowe odbyły się w czwartek 23 marca 2017 r. w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie. W tegorocznym turnieju uczestniczyło 18 zawodników. Ich zmagania oceniało jury w składzie: bryg. Dariusz Paczesny, druh Leszek Parandyk oraz st. asp. w st. spocz. Jerzy Wrzesień.

Rywalizacja odbywała się w trzech grupach wiekowych tj.: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Celem turnieju jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru oraz poznanie tradycji, historii i organizacji ochrony przeciwpożarowej.

Organizatorem turnieju był Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Świebodzinie, Komenda Powiatowa PSP w Świebodzinie oraz Starosta świebodziński.

Komitet organizacyjny Turnieju składa podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji turnieju oraz opiekunom za właściwe przygotowanie uczestników.

Szczególne podziękowania ślemy sponsorom: SPRICK ROWERY Świebodzin, dystrybutor sprzetu pożarniczego KADIMEX Warszawa, Biuro Rachunkowe IZAREK Świebodzin.

Wszystkim życzymy powodzenia w eliminacjach wojewódzkich i finale krajowym włącznie.

http://www.swiebodzin.tv/wiadomosci/526,wymien-rodzaje-drabin

http://swiebodzin.naszemiasto.pl/artykul/mlodziez-zapobiega-pozarom-turniej-wiedzy-pozarniczej,4059052,artgal,t,id,tm.html

 

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Kolejne ćwiczenia doskonalące z zakresu zwalczania pożarów wewnętrznych

Kolejne ćwiczenia doskonalące z zakresu zwalczania pożarów wewnętrznych

21 marca 2017

Tym razem zajęcia dedykowane były dla strażaków OSP z terenu gminy Łagów.

Ćwiczenia odbyły się na niezamieszkałym kompleksie budynków wielorodzinnych w miejscowości Żelechów. Swoje umiejętności doskonalili druhowie jednostek OSP z Jemiołowa, Poźrzadła, Toporowa, Żelechowa i gościnnie koledzy z OSP Lubrza.

Tematyka pożarów wewnętrznych często poruszana jest na ćwiczeniach. Jednym ze znaczących zagrożeń dla strażaków zaangażowanych w zwalczanie pożarów w budynkach jest możliwość nagłego wzrostu intensywności procesu spalania oraz rozwoju pożaru powodowanych przez wystąpienie takich zjawisk, jak rozgorzenie (flashover) lub wsteczny ciąg płomienia (backdraft). Aby strażacy mogli wykonywać swoje zadania w sposób skuteczny i bezpieczny, powinni być w stanie rozpoznawać stopień rozwoju pożaru, oceniać warunki pożarowe w pomieszczeniach oraz podejmować decyzje o możliwości podjęcia wewnętrznych działań gaśniczych, a także w odpowiedni sposób prowadzić działania.

W ćwiczeniach rzadko pojawia się okazja stawienia czoła „żywemu ogniowi”, dlatego było to bardzo pouczające doświadczenie, jak zgodnie stwierdzili uczestnicy zajęć.

Zdobyta wiedza pozwoli strażakom skuteczniej działać, a także zadbać o własne bezpieczeństwo podczas akcji.

bryg. Dariusz Paczesny

List Sekretarza Stanu w MSWiA Pana Jarosława Zielińskiego

21 marca 2017

Szanowni Państwo,
w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiały się wypowiedzi sugerujące, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odbiera pieniądze Ochotniczym Strażom Pożarnym, nie kupuje nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych czy też odmawia strażakom ochotnikom prawa do noszenia munduru.
Tymczasem jest wręcz przeciwnie.
Zarówno w 2016 roku, jak i w 2017 roku zwiększyliśmy kwoty dotacji dla Ochotniczych Straży Pożarnych. W tym roku na dotacje dla OSP przeznaczymy 124 mln zł.
Zapewniam wszystkich strażaków ochotników, że podobnie jak w ubiegłym roku środki te zostaną wydane na realne potrzeby OSP.
W załączeniu pozwalam sobie przesłać treść mojego wystąpienia w tej sprawie prosząc jednocześnie o lekturę i zainteresowanie nim innych osób.

Z wyrazami szacunku
Jarosław Zieliński
Poseł Rzeczypospolitej Polskiej
Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Janusz Drozda
Czytaj więcej o: List Sekretarza Stanu w MSWiA Pana Jarosława Zielińskiego
Przejdź do - "spoKREWnieni służbą"

"spoKREWnieni służbą"

23 lutego 2017

W marcu 2017 r. organizowana jest akcja pn. "spoKREWnieni". Patronat nad akcją objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Mariusz Błaszczak.

Celem akcji jest oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym w dniu święta państwowego, przypadającego na dzień 1 marca, obchodzonego od 2011 roku jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych poprzez  wspólne z Policją, Strażą Graniczną i Wojewodą Lubuskim honorowe oddanie krwi.

 Krew można oddać również w Regionalnym Centrum Krwiodastwa i Kriolecznictwa w Zielonej Górze oraz oddziałach terenowych RCKiK w Gorzowie Wlkp., Międzyrzeczu, Sulęcinie, Żaganiu i Żarach.

Przy rejestracji należy podać informacją o udziale w akcji "spoKREWnieni" oraz podać przynależność do formacji PSP lub OSP.

Harmonogram akcji RCKiK i służb organizowanych na terenie województwa lubuskiego przedstawiony został pod linkiem:

http://www.straz.gorzow.pl/wp-content/uploads/2017/02/harmonogram-akcji-RCKiK-marzec-2017.pdf

bryg. Dariusz Paczesny

List Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka

17 lutego 2017

- MSWiA -
Przejdź do - Wsparcie finansowe od Gminy Świebodzin

Wsparcie finansowe od Gminy Świebodzin

16 lutego 2017

Rada Miejska w Świebodzinie postanowiła dofinansować Państwową Straż Pożarną. W drodze uchwał zapisała na ten cel w sumie kwotę w wysokości 35 tysięcy zł.

25 tysięcy przeznaczone zostanie na wydatki inwestycyjne w ramach doposażenia Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Świebodzinie w sprzęt do ratownictwa drogowego, w tym zakup podestu ratowniczego oraz podpór stabilizujących. Porozumienie przekazania tych środków na Wojewódzki Fundusz Wsparcia PSP z siedzibą w Gorzowie Wlkp., z przeznaczeniem dla Komendy Powiatowej PSP w Świebodzinie 14 lutego 2017 r. podpisali mł. bryg. Janusz Drozda – Komendant Powiatowy PSP i Dariusz Bekisz – Burmistrz Świebodzina.

Pozostałe 10 tysięcy pomoże zmodernizować wysłużoną, 15.letnią powiatową sieć radiową, co znacząco usprawni prowadzenie akcji ratowniczych.

bryg. Dariusz Paczesny

Warszawa. Podwyżki w Państwowej Straży Pożarnej.

10 lutego 2017

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Rozporządzenie to wprowadza, od 1 stycznia 2017 r., jednolity wzrost stawki dodatku za posiadany stopień o 200 zł miesięcznie dla każdego strażaka Państwowej Straży Pożarnej. Podwyżka uposażeń strażaków wynika z ustawy z dnia 15 grudnia 2016 roku „Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020″ (Dz. U. poz. 2140), której jednym z założeń jest wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy oraz zwiększenie konkurencyjności wynagrodzeń pracowników cywilnych formacji

- KGPSP -
Czytaj więcej o: Warszawa. Podwyżki w Państwowej Straży Pożarnej.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-02-18
Data publikacji:2015-02-18
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:30465