Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze.

Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze.

18 września 2017

W niedzielę 17 września 2017 roku odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze. W tym roku turniej odbył się na boisku sportowym w miejscowości Szczaniec.

W szranki stanęli w swoich grupach wiekowych: „SMERFY” (najmłodsze dzieci) , Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze (chłopcy w wieku 12-16 lat), grupa „B” (kobiety) oraz grupa „A” (mężczyźni).

Wśród najmłodszych, grupie „SMERFÓW”, w której zaprezentowały się dzieci z OSP z Jemiołowa, Kosieczyna, Opalewa oraz Podłej Góry nie było przegranych, wszyscy zajęli 1.miejsce.

Klasyfikacja generalna w pozostałych grupach wiekowych przedstawia się następująco:
MDP chłopcy:
1. OSP Mostki (gmina Lubrza);
2. OSP Rogoziniec (gmina Zbąszynek);
3. OSP Ołobok (gmina Skąpe);
4. OSP Rusinów (gmina Świebodzin).
Kobiety:
1. OSP Kręcko (gmina Zbąszynek);
2. OSP Szczaniec (gmina Szczaniec).
Mężczyźni:
1. OSP Szczaniec;
2. OSP Kręcko;
3. OSP Podła Góra (gmina Skąpe);
4. OSP Nowa Wioska (gmina Lubrza);
5. OSP Rzeczyca (gmina Świebodzin);
6. OSP Toporów (gmina Łagów).

Zawody obserwował:

Krzysztof Neryng – Wójt Gminy Szczaniec;
dh Leszek Parandyk – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Świebodzinie;
bryg. Janusz Drozda – Komendant Powiatowy PSP w Świebodzinie.

Wszystkim gratulujemy wyników i życzymy sukcesów w przyszłych zawodach. Pod szczególnym wrażeniem jesteśmy postawy najmłodszych zawodników – „SMERFÓW”.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Świebodzin. „Kręci mnie bezpieczeństwo” w sierpniu.

Świebodzin. „Kręci mnie bezpieczeństwo” w sierpniu.

3 września 2017

W miesiącu sierpniu, w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej, pod patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka, „Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą” spotkaliśmy się z dziećmi i młodzieżą oraz kadrą wychowawczą wypoczywających na obozach w Nowym Dworku i Przełazach.

Przypomnijmy, głównym celem akcji było propagowanie właściwego zachowania na akwenach wodnych,  a w efekcie ograniczenie wypadków tonięć.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Smardzewo. Gminne zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP.

Smardzewo. Gminne zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP.

21 sierpnia 2017

Komisja sędziowska powołana rozkazem Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie - bryg. Janusza DROZDA przeprowadziła w dniu 19 sierpnia 2017r. zawody sportowo-pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Szczaniec. Organizatorem zawodów był dh Mateusz Siekierski – Komendant Gminny OSP w Szczańcu, Zarząd Gminny ZOSP RP Szczaniec oraz druhowie z OSP Smardzewo. Zawody rozpoczęły się o godz. 16:00 na boisku sportowym przy Publicznej Szkole Podstawowej w miejscowości Smardzewo.

Marta Gajewska
Czytaj więcej o: Smardzewo. Gminne zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP.
Przejdź do - Kontrola miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży.

Kontrola miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży.

14 sierpnia 2017

Realizując postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka w niedzielę 13 sierpnia 2017 r. przeprowadziliśmy inspekcje miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży celem dokonania sprawdzenia stanu bezpieczeństwa. Szczególną uwagę zwróciliśmy na obozowe bazy leśne.

W akcji uczestniczyła Lubuska Kurator Oświaty Pani Ewa Rawa, przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. i Nadleśnictwa Świebodzin.

W sumie odwiedziliśmy 8 takich miejsc. Inspekcje nie wykazały nieprawidłowości.

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Kontrola miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży.
Przejdź do - Lubinicko. Bezpieczeństwo na festynie rodzinnym.

Lubinicko. Bezpieczeństwo na festynie rodzinnym.

1 sierpnia 2017

W sobotę 29 lipca 2017 roku z kampanią "Kręci mnie bezpieczeństwo" zaprezentowaliśmy się podczas Festynu Rodzinnego zorganizowanego przez radę sołecką w Lubinicku, gdzie dzieci pod okiem ratownika mogły spróbować swoich sił w udzielaniu pierwszej pomocy i podawaniu wody.

bryg. Dariusz Paczesy
Przejdź do - Łagów. Bezpieczeństwo nad wodą.

Łagów. Bezpieczeństwo nad wodą.

24 lipca 2017

W piątek 21 lipca 2017 roku w ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" gościliśmy w Łagowie na obozie kajakarzy Uczniowskiego Klubu Sportowego z Wolsztyna (woj. wielkopolskie).

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Świebodzin. Wizyta półkolonii.

Świebodzin. Wizyta półkolonii.

21 lipca 2017

Tym razem naszą jednostkę odwiedzili dzieci i młodzież z półkolonii zorganizowanej przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 7 w Świebodzinie.

Grupa nie była zbyt liczna ale za to bardzo aktywna. Zaprezentowaliśmy sprzęt, zapoznaliśmy z naszą codzienną pracą. Była okazja do omówienia podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się w sytuacji zagrożenia.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Bezpieczeństwo kręciło w Witosławiu.

Bezpieczeństwo kręciło w Witosławiu.

20 lipca 2017

W sobotnie popołudnie 15 lipca 2017 roku na zaproszenie sołtysa wsi Witosław (gmina Świebodzin), w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo”, zainicjowanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka uczestniczyliśmy w wioskowym festynie, gdzie przeprowadziliśmy prelekcję na temat bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku oraz zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Zaprezentowaliśmy także sprzęt ratowniczy.

Na zakończenie każdy mógł usiąść w samochodzie gaśniczym, przymierzyć mundur i polać wodę by choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy strażak podczas gaszenia pożaru.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Kamieniec Ząbkowicki. Nasi strażacy na RESCUE DAY’S.

Kamieniec Ząbkowicki. Nasi strażacy na RESCUE DAY’S.

5 lipca 2017

W dniach od 30.06.2017 r. do 01.07.2017 r. w Kamieńcu Ząbkowickim odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego pod nazwą „Rescue Days”. W dwudniowych zmaganiach uczestniczyli strażacy ratownicy z tut. Komendy: kpt. Piotr Pietrzak i st. sekc. Marek Węglarski oraz 218 innych uczestników z obszaru Polski, 18 instruktorów i 56 wraków. 

Piotr Pietrzak/Dariusz Kałużny
Czytaj więcej o: Kamieniec Ząbkowicki. Nasi strażacy na RESCUE DAY’S.
Przejdź do - Łagów. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu gminy Łagów.

Łagów. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu gminy Łagów.

25 czerwca 2017

Komisja sędziowska powołana rozkazem Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie - bryg. Janusza DROZDA przeprowadziła w dniu 24 czerwca 2017r. zawody sportowo-pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Łagów. Organizatorem zawodów był dh Mieczysław SZYMCZAK – Komendant Gminny OSP w Łagowie, Zarząd Gminny ZOSP RP Łagów oraz druhowie z OSP Jemiołów. Zawody rozpoczęły się o godz. 14:00 na boisku sportowym w miejscowości Łagów. Rywalizację druhów przeprowadzono na podstawie „Regulaminu Zawodów Sportowo – Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych" – OSP 1/2011 w poniższych konkurencjach:

 • sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami;
 • ćwiczenie bojowe.

Do rywalizacji stanęło 6 drużyn, w tym:

 • dziecięca Drużyna Pożarnicza z OSP Jemiołów,
 • grupa „A" mężczyzn, 5 drużyn.
Dariusz Kałużny
Czytaj więcej o: Łagów. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu gminy Łagów.
Przejdź do - Rokitnica. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu gminy Skąpe.

Rokitnica. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu gminy Skąpe.

19 czerwca 2017

Kolejny czerwcowy weekend, w którym w zawodach sportowo-pożarniczych rywalizowali strażacy ratownicy Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, ale tym razem z terenu gminy Skąpe.  Zawody rozpoczęły się o godz. 10.00 w dniu 18 czerwca br. na boisku sportowym w miejscowości Rokitnica.  Organizatorem zawodów był Zarząd Gminny ZOSP RP Skąpe oraz druhowie z OSP Rokitnica. Natomiast Komenda Powiatowa PSP w Świebodzinie zapewniła tor przeszkód oraz komisję sędziowską.

Zawody uświetnili zaproszeni goście w osobach:

 • bryg. Janusz DROZDA, Komendant Powiatowy PSP w Świebodzinie,
 • dh Leszek PARANDYK, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Świebodzinie,
 • dh Jerzy WZESIEŃ, Sekretarz  Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Świebodzinie.

Zawody przeprowadzono na podstawie „Regulaminu Zawodów Sportowo – Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych" – OSP 1/2011. Rywalizację przeprowadzono w dwóch konkurencjach - sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami oraz ćwiczenie bojowe.

Dariusz Kałużny
Czytaj więcej o: Rokitnica. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu gminy Skąpe.
Przejdź do - Wieruszów. I Ogólnopolska Olimpiada Dziecięcych Drużyn Pożarniczych.

Wieruszów. I Ogólnopolska Olimpiada Dziecięcych Drużyn Pożarniczych.

18 czerwca 2017

W dniu 17 czerwca br. w Wieruszowie odbyła się  I Ogólnopolska Olimpiada  Dziecięcych Drużyn Pożarniczych. Inicjatorem olimpiady była Ochotnicza Straż Pożarna w Wieruszowie. Zawody odbyły się pod patronatem Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP dh Waldemara Pawlaka oraz Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka.

W Olimpiadzie udział wzięły 32 dziecięce drużyny pożarnicze, a w tym reprezentanci z OSP JEMIOŁÓW - gmina Łagów (powiat świebodziński). Kierownikiem drużyny oraz wspóltworcą i zarazem trenerem dziecięcej  drużyny pożarniczej był dh Michał RUDOLF, wspierany przez dh Monikę WESOŁOWSKĄ, dh Magdalenę JANKOWIAK oraz dh Lidię SZKUDLAREK z OSP JEMIOŁÓW. Swój wkład w przygotowania włozyli mnóstwo pracy również rodzice startujących dzieci.

Zawody przeprowadzono na podstawie niestandarowego regulaminu,  który został opracowany przez organizatora jak również opiekuna DDP dh Andrzeja PILUCH z OSP Wieruszów i zaakceptowany przez Zarząd Główny Związku ZOSP RP.  Wśród startujących nie było przegranych drużyn, ponieważ wszyskie startujące dzieci zajęły pierwsze miejsce otrzymując pamiątkowe medale, puchary, dyplomy, plecaki, 10 hełmów oraz dużą maskotkę Żarek o łącznej wartości 5 tys. zł.

 

Dariusz Kałużny
Przejdź do - Pomoc dzieciom poległych strażaków z Białegostoku

Pomoc dzieciom poległych strażaków z Białegostoku

14 czerwca 2017

Koleżanki i Koledzy! Straciliśmy podczas służby w Białymstoku dwóch odważnych strażaków. Osierocili oni dwójkę małych dzieci. Fundacja Dorastaj z Nami prowadzi zbiórkę na rzecz ich rodzin. Darowiznę można przekazać poprzez stronę internetową Fundacji lub bezpośrednio wpłacając na konto nr: 29 1030 1508 0000 0008 1545 4006 z dopiskiem „Białystok”. Dziękujemy za każdą wpłatę.

Link do strony akcji: https://dorastajznami.org/pomoz_dzieciom_strazakow_z_bialegostoku/

- KGPSP -
Przejdź do - Niesulice. Bezpiecznie nad wodą - spotkanie z młodzieżą.

Niesulice. Bezpiecznie nad wodą - spotkanie z młodzieżą.

14 czerwca 2017

8 czerwca czterech strażaków z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Świebodzinie wchodzących w skład Specjalistycznej Grupy Wodno-Nurkowej Centrum spotkało się z uczniami klasy średniej o profilu strażackim będącej na obozie w Niesulicach. Celem spotkania było omówienie zasad bezpieczeństwa przebywania nad wodą, udzielanie pierwszej pomocy osobom podtopionym oraz wydobywanie ich z wody. Omówiono także podstawy ratownictwa wodnego z wykorzystaniem rzutki, koła ratunkowego oraz łodzi.

Była to równiez możliwośc inauguracji akcji  „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”.

Marek Węglarski
Czytaj więcej o: Niesulice. Bezpiecznie nad wodą - spotkanie z młodzieżą.
Przejdź do - Kosieczyn. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z gminy Zbąszynek.

Kosieczyn. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z gminy Zbąszynek.

13 czerwca 2017

W sobotę 10 czerwca 2017 r. o godz. 14.00 na boisku sportowym Publicznej Szkoły Podstawowej w Kosieczynie odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Zbąszynek. Organizatorem zawodów Zarząd Miejsko-Gminny ZOSP RP Zbąszynek oraz druhowie z OSP Kosieczyn. Komendant Powiatowy PSP w Świebodzinie bryg. Janusz Drozda zapewnił tor przeszkód oraz oprawę sędziowską.
Zawody przeprowadzono na podstawie „Regulaminu Młodzieżowych Zawodów Sportowo – Pożarniczych" - MDP-1/2010 oraz „Regulaminu Zawodów Sportowo – Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych" – OSP 1/2011.

Dariusz Kałuzny
Czytaj więcej o: Kosieczyn. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z gminy Zbąszynek.
Przejdź do - Rzeczyca. Gminne zawody sportowo-pożarnicze gminy Świebodzin.

Rzeczyca. Gminne zawody sportowo-pożarnicze gminy Świebodzin.

5 czerwca 2017

W sobotę 3 czerwca 2017 r. w miejscowości Rzeczyca odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Świebodzin. Organizatorem zawodów była gmina Świebodzin, Zarząd Gminny ZOSP Rzeczyca przy współpracy Komendy Powiatowej PSP w Świebodzinie, która zapewniła tor przeszkód oraz oprawę sędziowską. Zawody przeprowadzono w dwóch konkurencjach – sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami i ćwiczenie bojowe.

Dariusz Kałużny
Czytaj więcej o: Rzeczyca. Gminne zawody sportowo-pożarnicze gminy Świebodzin.
Przejdź do - Zbaszynek. Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2017.

Zbaszynek. Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2017.

29 maja 2017

W sobotę 27 maja 2017 roku strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu świebodzińskiego z okazji „Dnia Strażaka” stanęli do wspólnego uroczystego apelu. W tym roku uroczystość, którą uświetnił występ Świebodzińskiej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Remigiusza Rabiegi, odbyła się w Zbąszynku.

Obchody Dnia Strażaka 2017 w Zbąszynku swoją obecnością zaszczycili:

 • Lubuski Komendant Wojewódzki PSP - st. bryg. Sławomir Klusek,
 • Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP - druh Edward Fedko,
 • Przewodniczący Rady Powiatu Świebodzińskiego - Alojzy Jokiel,
 • Starosta Świebodziński - Zbigniew Szumski,
 • Komendant Powiatowy Policji w  - mł. insp. Krzysztof Sztejka,
 • Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego – Władysław Rudowicz,
 • Powiatowy Inspektor Sanitarny – Arleta Miśkiewicz,
 • Burmistrz Zbąszynka – Wiesław Czyczerski,
 • Wójt Gminy Lubrza – Ryszard Skonieczek,
 • Wójt Gminy Szczaniec – Krzysztof  Neryng,
 • emerytowany Komendant Powiatowy PSP w Świebodzinie – st. bryg. w st. spocz. Zygmunt Rogowski,
 • Dyrektor IKEA Industry – Wojciech Waligóra.
bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Zbaszynek. Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2017.
Przejdź do - Świebodzin. Motoserce 2017.

Świebodzin. Motoserce 2017.

27 maja 2017

W sobotę 27 maja 2017 roku na zaproszenie klubu motocyklowego The Irons MC Poland, w ramach kampanii społecznej „Kręci mnie bezpieczeństwo”, uczestniczyliśmy w otwarciu sezonu motocyklowego 2017, gdzie przedstawiliśmy podstawowe zasady postępowania przy udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym po wypadku na drodze.

Tym razem scenariusz zakładał kolizję motocyklisty z samochodem osobowym, to najczęściej notowane przypadki.

Jak było? Oceńcie sami...

https://www.facebook.com/dariusz.paczesny/posts/1529725770395098?notif_t=like&notif_id=1496128238866756

 

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Świebodzin. Zakończenie szkolenia kierowców-konserwatorów OSP.

Świebodzin. Zakończenie szkolenia kierowców-konserwatorów OSP.

18 maja 2017

W niedzielę 14 maja 2017 roku w świebodzińskiej Komendzie Powiatowej PSP odbył się egzamin kończący kurs kierowców-konserwatorów sprzętu ratowniczego Ochotniczych Straży Pożarnych.

Szkolenie trwające 28 godz. w systemie weekendowym trwało od 7 kwietnia do 13 maja 2017 r.

Kurs przeprowadzony zgodnie z „Zasadami organizacji szkoleń członków Ochotniczych Straży Pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych” zatwierdzonymi w dniu 17 listopada 2015 r. przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, którego celem było przygotowanie kierowców – konserwatorów sprzętu OSP do wykonywania zadań operatora sprzętu, do obsługi samochodów pożarniczych oraz urządzeń z silnikami spalinowymi, stanowiącymi wyposażenie OSP a, także do konserwacji i drobnych napraw mających na celu utrzymanie pełnej sprawności sprzętu ratowniczego OSP z pozytywnym wynikiem ukończyło 25 druhów OSP.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Lubrza. Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze.

Lubrza. Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze.

8 maja 2017

W sobotę 6 maja 2017 r. odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Lubrza. W tym roku do rywalizacji stanęło w sumie 9. drużyn: 2. młodzieżowe oraz 7. grupy „A” mężczyzn, gdzie 2. drużyny wystawiła zaprzyjaźniona gmina Burg (Niemcy).

Klasyfikacja generalna przedstawia się następująco:

Grupa młodzieżowa:
1. OSP Mostki
2. OSP Nowa Wioska

Grupa „A” mężczyzn gmina Lubrza:
1. OSP Nowa Wioska
2. OSP Lubrza
3. OSP Zagaje
4. OSP Mostki
5. OSP Bucze

Grupa „A” mężczyzn Burg:
1. OSP Burg Team II
2. OSP Burg Team I

bryg. Dariusz Paczesny

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-02-18
Data publikacji:2015-02-18
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:34795