Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Bezpieczeństwo kręciło w Witosławiu.

Bezpieczeństwo kręciło w Witosławiu.

20 lipca 2017

W sobotnie popołudnie 15 lipca 2017 roku na zaproszenie sołtysa wsi Witosław (gmina Świebodzin), w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo”, zainicjowanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka uczestniczyliśmy w wioskowym festynie, gdzie przeprowadziliśmy prelekcję na temat bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku oraz zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Zaprezentowaliśmy także sprzęt ratowniczy.

Na zakończenie każdy mógł usiąść w samochodzie gaśniczym, przymierzyć mundur i polać wodę by choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy strażak podczas gaszenia pożaru.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Kamieniec Ząbkowicki. Nasi strażacy na RESCUE DAY’S.

Kamieniec Ząbkowicki. Nasi strażacy na RESCUE DAY’S.

5 lipca 2017

W dniach od 30.06.2017 r. do 01.07.2017 r. w Kamieńcu Ząbkowickim odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego pod nazwą „Rescue Days”. W dwudniowych zmaganiach uczestniczyli strażacy ratownicy z tut. Komendy: kpt. Piotr Pietrzak i st. sekc. Marek Węglarski oraz 218 innych uczestników z obszaru Polski, 18 instruktorów i 56 wraków. 

Piotr Pietrzak/Dariusz Kałużny
Czytaj więcej o: Kamieniec Ząbkowicki. Nasi strażacy na RESCUE DAY’S.
Przejdź do - Łagów. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu gminy Łagów.

Łagów. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu gminy Łagów.

25 czerwca 2017

Komisja sędziowska powołana rozkazem Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie - bryg. Janusza DROZDA przeprowadziła w dniu 24 czerwca 2017r. zawody sportowo-pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Łagów. Organizatorem zawodów był dh Mieczysław SZYMCZAK – Komendant Gminny OSP w Łagowie, Zarząd Gminny ZOSP RP Łagów oraz druhowie z OSP Jemiołów. Zawody rozpoczęły się o godz. 14:00 na boisku sportowym w miejscowości Łagów. Rywalizację druhów przeprowadzono na podstawie „Regulaminu Zawodów Sportowo – Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych" – OSP 1/2011 w poniższych konkurencjach:

 • sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami;
 • ćwiczenie bojowe.

Do rywalizacji stanęło 6 drużyn, w tym:

 • dziecięca Drużyna Pożarnicza z OSP Jemiołów,
 • grupa „A" mężczyzn, 5 drużyn.
Dariusz Kałużny
Czytaj więcej o: Łagów. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu gminy Łagów.
Przejdź do - Rokitnica. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu gminy Skąpe.

Rokitnica. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu gminy Skąpe.

19 czerwca 2017

Kolejny czerwcowy weekend, w którym w zawodach sportowo-pożarniczych rywalizowali strażacy ratownicy Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, ale tym razem z terenu gminy Skąpe.  Zawody rozpoczęły się o godz. 10.00 w dniu 18 czerwca br. na boisku sportowym w miejscowości Rokitnica.  Organizatorem zawodów był Zarząd Gminny ZOSP RP Skąpe oraz druhowie z OSP Rokitnica. Natomiast Komenda Powiatowa PSP w Świebodzinie zapewniła tor przeszkód oraz komisję sędziowską.

Zawody uświetnili zaproszeni goście w osobach:

 • bryg. Janusz DROZDA, Komendant Powiatowy PSP w Świebodzinie,
 • dh Leszek PARANDYK, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Świebodzinie,
 • dh Jerzy WZESIEŃ, Sekretarz  Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Świebodzinie.

Zawody przeprowadzono na podstawie „Regulaminu Zawodów Sportowo – Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych" – OSP 1/2011. Rywalizację przeprowadzono w dwóch konkurencjach - sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami oraz ćwiczenie bojowe.

Dariusz Kałużny
Czytaj więcej o: Rokitnica. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu gminy Skąpe.
Przejdź do - Wieruszów. I Ogólnopolska Olimpiada Dziecięcych Drużyn Pożarniczych.

Wieruszów. I Ogólnopolska Olimpiada Dziecięcych Drużyn Pożarniczych.

18 czerwca 2017

W dniu 17 czerwca br. w Wieruszowie odbyła się  I Ogólnopolska Olimpiada  Dziecięcych Drużyn Pożarniczych. Inicjatorem olimpiady była Ochotnicza Straż Pożarna w Wieruszowie. Zawody odbyły się pod patronatem Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP dh Waldemara Pawlaka oraz Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka.

W Olimpiadzie udział wzięły 32 dziecięce drużyny pożarnicze, a w tym reprezentanci z OSP JEMIOŁÓW - gmina Łagów (powiat świebodziński). Kierownikiem drużyny oraz wspóltworcą i zarazem trenerem dziecięcej  drużyny pożarniczej był dh Michał RUDOLF, wspierany przez dh Monikę WESOŁOWSKĄ, dh Magdalenę JANKOWIAK oraz dh Lidię SZKUDLAREK z OSP JEMIOŁÓW. Swój wkład w przygotowania włozyli mnóstwo pracy również rodzice startujących dzieci.

Zawody przeprowadzono na podstawie niestandarowego regulaminu,  który został opracowany przez organizatora jak również opiekuna DDP dh Andrzeja PILUCH z OSP Wieruszów i zaakceptowany przez Zarząd Główny Związku ZOSP RP.  Wśród startujących nie było przegranych drużyn, ponieważ wszyskie startujące dzieci zajęły pierwsze miejsce otrzymując pamiątkowe medale, puchary, dyplomy, plecaki, 10 hełmów oraz dużą maskotkę Żarek o łącznej wartości 5 tys. zł.

 

Dariusz Kałużny
Przejdź do - Pomoc dzieciom poległych strażaków z Białegostoku

Pomoc dzieciom poległych strażaków z Białegostoku

14 czerwca 2017

Koleżanki i Koledzy! Straciliśmy podczas służby w Białymstoku dwóch odważnych strażaków. Osierocili oni dwójkę małych dzieci. Fundacja Dorastaj z Nami prowadzi zbiórkę na rzecz ich rodzin. Darowiznę można przekazać poprzez stronę internetową Fundacji lub bezpośrednio wpłacając na konto nr: 29 1030 1508 0000 0008 1545 4006 z dopiskiem „Białystok”. Dziękujemy za każdą wpłatę.

Link do strony akcji: https://dorastajznami.org/pomoz_dzieciom_strazakow_z_bialegostoku/

- KGPSP -
Przejdź do - Niesulice. Bezpiecznie nad wodą - spotkanie z młodzieżą.

Niesulice. Bezpiecznie nad wodą - spotkanie z młodzieżą.

14 czerwca 2017

8 czerwca czterech strażaków z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Świebodzinie wchodzących w skład Specjalistycznej Grupy Wodno-Nurkowej Centrum spotkało się z uczniami klasy średniej o profilu strażackim będącej na obozie w Niesulicach. Celem spotkania było omówienie zasad bezpieczeństwa przebywania nad wodą, udzielanie pierwszej pomocy osobom podtopionym oraz wydobywanie ich z wody. Omówiono także podstawy ratownictwa wodnego z wykorzystaniem rzutki, koła ratunkowego oraz łodzi.

Była to równiez możliwośc inauguracji akcji  „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”.

Marek Węglarski
Czytaj więcej o: Niesulice. Bezpiecznie nad wodą - spotkanie z młodzieżą.
Przejdź do - Kosieczyn. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z gminy Zbąszynek.

Kosieczyn. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z gminy Zbąszynek.

13 czerwca 2017

W sobotę 10 czerwca 2017 r. o godz. 14.00 na boisku sportowym Publicznej Szkoły Podstawowej w Kosieczynie odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Zbąszynek. Organizatorem zawodów Zarząd Miejsko-Gminny ZOSP RP Zbąszynek oraz druhowie z OSP Kosieczyn. Komendant Powiatowy PSP w Świebodzinie bryg. Janusz Drozda zapewnił tor przeszkód oraz oprawę sędziowską.
Zawody przeprowadzono na podstawie „Regulaminu Młodzieżowych Zawodów Sportowo – Pożarniczych" - MDP-1/2010 oraz „Regulaminu Zawodów Sportowo – Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych" – OSP 1/2011.

Dariusz Kałuzny
Czytaj więcej o: Kosieczyn. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z gminy Zbąszynek.
Przejdź do - Rzeczyca. Gminne zawody sportowo-pożarnicze gminy Świebodzin.

Rzeczyca. Gminne zawody sportowo-pożarnicze gminy Świebodzin.

5 czerwca 2017

W sobotę 3 czerwca 2017 r. w miejscowości Rzeczyca odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Świebodzin. Organizatorem zawodów była gmina Świebodzin, Zarząd Gminny ZOSP Rzeczyca przy współpracy Komendy Powiatowej PSP w Świebodzinie, która zapewniła tor przeszkód oraz oprawę sędziowską. Zawody przeprowadzono w dwóch konkurencjach – sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami i ćwiczenie bojowe.

Dariusz Kałużny
Czytaj więcej o: Rzeczyca. Gminne zawody sportowo-pożarnicze gminy Świebodzin.
Przejdź do - Zbaszynek. Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2017.

Zbaszynek. Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2017.

29 maja 2017

W sobotę 27 maja 2017 roku strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu świebodzińskiego z okazji „Dnia Strażaka” stanęli do wspólnego uroczystego apelu. W tym roku uroczystość, którą uświetnił występ Świebodzińskiej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Remigiusza Rabiegi, odbyła się w Zbąszynku.

Obchody Dnia Strażaka 2017 w Zbąszynku swoją obecnością zaszczycili:

 • Lubuski Komendant Wojewódzki PSP - st. bryg. Sławomir Klusek,
 • Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP - druh Edward Fedko,
 • Przewodniczący Rady Powiatu Świebodzińskiego - Alojzy Jokiel,
 • Starosta Świebodziński - Zbigniew Szumski,
 • Komendant Powiatowy Policji w  - mł. insp. Krzysztof Sztejka,
 • Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego – Władysław Rudowicz,
 • Powiatowy Inspektor Sanitarny – Arleta Miśkiewicz,
 • Burmistrz Zbąszynka – Wiesław Czyczerski,
 • Wójt Gminy Lubrza – Ryszard Skonieczek,
 • Wójt Gminy Szczaniec – Krzysztof  Neryng,
 • emerytowany Komendant Powiatowy PSP w Świebodzinie – st. bryg. w st. spocz. Zygmunt Rogowski,
 • Dyrektor IKEA Industry – Wojciech Waligóra.
bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Zbaszynek. Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2017.
Przejdź do - Świebodzin. Motoserce 2017.

Świebodzin. Motoserce 2017.

27 maja 2017

W sobotę 27 maja 2017 roku na zaproszenie klubu motocyklowego The Irons MC Poland, w ramach kampanii społecznej „Kręci mnie bezpieczeństwo”, uczestniczyliśmy w otwarciu sezonu motocyklowego 2017, gdzie przedstawiliśmy podstawowe zasady postępowania przy udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym po wypadku na drodze.

Tym razem scenariusz zakładał kolizję motocyklisty z samochodem osobowym, to najczęściej notowane przypadki.

Jak było? Oceńcie sami...

https://www.facebook.com/dariusz.paczesny/posts/1529725770395098?notif_t=like&notif_id=1496128238866756

 

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Świebodzin. Zakończenie szkolenia kierowców-konserwatorów OSP.

Świebodzin. Zakończenie szkolenia kierowców-konserwatorów OSP.

18 maja 2017

W niedzielę 14 maja 2017 roku w świebodzińskiej Komendzie Powiatowej PSP odbył się egzamin kończący kurs kierowców-konserwatorów sprzętu ratowniczego Ochotniczych Straży Pożarnych.

Szkolenie trwające 28 godz. w systemie weekendowym trwało od 7 kwietnia do 13 maja 2017 r.

Kurs przeprowadzony zgodnie z „Zasadami organizacji szkoleń członków Ochotniczych Straży Pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych” zatwierdzonymi w dniu 17 listopada 2015 r. przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, którego celem było przygotowanie kierowców – konserwatorów sprzętu OSP do wykonywania zadań operatora sprzętu, do obsługi samochodów pożarniczych oraz urządzeń z silnikami spalinowymi, stanowiącymi wyposażenie OSP a, także do konserwacji i drobnych napraw mających na celu utrzymanie pełnej sprawności sprzętu ratowniczego OSP z pozytywnym wynikiem ukończyło 25 druhów OSP.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Lubrza. Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze.

Lubrza. Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze.

8 maja 2017

W sobotę 6 maja 2017 r. odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Lubrza. W tym roku do rywalizacji stanęło w sumie 9. drużyn: 2. młodzieżowe oraz 7. grupy „A” mężczyzn, gdzie 2. drużyny wystawiła zaprzyjaźniona gmina Burg (Niemcy).

Klasyfikacja generalna przedstawia się następująco:

Grupa młodzieżowa:
1. OSP Mostki
2. OSP Nowa Wioska

Grupa „A” mężczyzn gmina Lubrza:
1. OSP Nowa Wioska
2. OSP Lubrza
3. OSP Zagaje
4. OSP Mostki
5. OSP Bucze

Grupa „A” mężczyzn Burg:
1. OSP Burg Team II
2. OSP Burg Team I

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Wilkowo. Wizyta strażaków w Bajkowym Przedszkolu.

Wilkowo. Wizyta strażaków w Bajkowym Przedszkolu.

5 maja 2017

W czwartek 4 maja, w Dniu Strażaka, gościliśmy w Bajkowym Przedszkolu w Wilkowie.

Dzieci z niecierpliwością oczekiwały na wizytę strażaków, o czym świadczyło entuzjastyczne przyjęcie.

Podczas spotkania przybliżyliśmy dzieciom i wychowawczyniom podstawowe zasady zachowania się w przypadku zagrożenia oraz sposoby alarmowania służb ratowniczych. Zaprezentowaliśmy ubrania, w których uczestniczymy w działaniach ratowniczych, sprzęt do ochrony dróg oddechowych oraz sprzęt używany podczas akcji.

Dzieci z wielką uwagą słuchały opowiadań strażaków. Wielką frajdą dla maluchów była możliwość przymierzenia munduru, nałożenia hełmu a szczególnie „polanie” wody z wozu bojowego.

bryg. Dariusz Paczesny

Życzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka z okazji Dnia Strażaka

4 maja 2017

Wszystkim Wam, strażakom życzę bezpiecznej służby i z szacunkiem dziękuję za każdy dzień – zwrócił się minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak do strażaków z okazji przypadającego 4 maja Międzynarodowego Dnia Strażaka. 

Uroczyste obchody w dniu św. Floriana, patrona wszystkich strażaków mają długą historię. Święty stał się ich orędownikiem po pożarze na krakowskim Kleparzu w 1528 roku, gdzie znajdowały się jego relikwie. Ogień zajął wtedy okoliczne budynki, ocalając w znacznej mierze kościół św. Floriana. Od tego czasu męczennik jest patronem walki z pożarami.

W dniu wstąpienia do służby strażacy ślubują między innymi ofiarność i męstwo w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego, i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem własnego życia. Nie dziwi więc fakt , że ta grupa zawodowa cieszy się niezmiennie wysokim i stabilnym  zaufaniem społecznym wśród Polaków. 

W Państwowej Straży Pożarnej pełni służbę 29 851 strażaków.

W 2016 roku jednostki PSP interweniowały łącznie 446 760 razy. Gasiły 126 204 pożary i uczestniczyły w 288 390 interwencjach związanych z miejscowymi zagrożeniami takimi jak wypadki drogowe, wichury, opady deszczu, itp.

Strażaków zawodowych wspierają strażacy ochotnicy. Oni również świętują 4 maja. 

 

MSWiA

Życzenia Komendanta Głównego PSP z okazji Dnia Strażaka

4 maja 2017

Przejdź do - „Kręci mnie bezpieczeństwo” w Żelechowie.

„Kręci mnie bezpieczeństwo” w Żelechowie.

30 kwietnia 2017

Kolejne spotkanie w ramach kampanii społecznej „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Tym razem Zastępca Komendanta bryg. Dariusz Paczesny wraz z dowódcą sekcji JRG mł. kpt. Pawłem Lech spotkali się z członkami Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Łagów.

Druhom przedstawiono główne przesłanki akcji celem rozpropagowania wśród dzieci i młodzieży.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Zbąszynek. „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Zbąszynek. „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

30 kwietnia 2017

W niedzielę 30 kwietnia 2017 r. w Zbąszynku miejscowa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej zorganizowała II Otwarte Drzwi Remizy.

Festyn był okazją zaprezentowania kampanii społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo”, której głównym celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem w domu, w szkole, podczas wypoczynku czy jazdy rowerem.

Podczas akcji wszystkie służby podległe MSWiA będą spotykać się z dziećmi i młodzieżą, przypominając im o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Informacje o inicjatywach organizowanych w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” będą zamieszczane na stronie internetowej.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Sukces młodego strażaka z Kręcka

Sukces młodego strażaka z Kręcka

29 kwietnia 2017

Patryk Krakowian, członek Ochotniczej Straży Pożarnej z Kręcka będzie reprezentował województwo lubuskie w 40. finale centralnym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

W dniu 28 kwietnia 2017 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zielonej Górze odbyły się eliminacje wojewódzkie konkursu.

Powiat świebodziński reprezentowali: – w grupie szkół podstawowych Wiktoria Lewandowska i Jędrzej Biniakowski; gimnazja – Karol Wierzbicki i Łukasz Jesiołkiewicz; szkoły ponadgimnazjalne – Karolina Kosicka i Patryk Krakowian.

Patryk plasując się na II. miejscu w swojej grupie wiekowej zakwalifikował się do finału centralnego. W tym roku odbędzie się on w dniach 2 – 4 czerwca w Wieliczce.

Wymienionym wyżej dziękujemy za godne reprezentowanie naszego powiatu, a Patrykowi życzymy powodzenia w Wieliczce.

bryg. Dariusz Paczesny
Przejdź do - Pożar w lesie...? To tylko ćwiczenia!

Pożar w lesie...? To tylko ćwiczenia!

27 kwietnia 2017

Lasy Państwowe rozpoczęły akcję bezpośrednią w ochronie przeciwpożarowej lasu, która ma na celu ograniczenie możliwości powstania i rozprzestrzenienia się pożaru na obszarach leśnych.

Mając na uwadze właściwe przygotowanie się do działań ratowniczych w tym zakresie, jak co roku, przeprowadziliśmy wspólne ćwiczenia doskonalące jednostek ochrony przeciwpożarowej i Lasów Państwowych. Zajęcia odbyły się 27 kwietna 2017 r. na terenie leśnictwa Lubrza.

Mając na uwadze doświadczenia z ćwiczeń w lasach z ubiegłego roku, tym razem jednym z głównych celów była organizacja systemu dostarczania wody do celów gaśniczych na duże odległości.

W ćwiczeniach udział brały jednostki z JRG PSP Świebodzin oraz OSP z Dąbrówki Wlkp., Jemiołowa, Lubrzy, Nowej Wioski, Rusinowa, Rzeczycy, Szczańca i Zbąszynka, w sumie 40 strażaków.

Założony cel ćwiczeń został osiągnięty. Ciągłość podawania wody na około 2 km przez 120 min. została zapewniona.

Obserwatorami ćwiczeń był mł. bryg. Janusz Drozda – Komendant Powiatowy PSP z Zastępcą bryg. Dariuszem Paczesny oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Świebodzin Lech Kołdyka wraz z Zastępcą Jarosławem Guzowskim.

bryg. Dariusz Paczesny

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-02-18
Data publikacji:2015-02-18
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:32621