Biuletyn Informacji Publicznej Komendy Powiatowej PSP w Świebodzinie

Najnowsze aktualności

Witamy na stronie internetowej z funkcjonalnością Biuletynu Informacji Publicznej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie.

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) został stworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej w postaci elektronicznej w formie systemu stron internetowych.

Zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z 2001 r., z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej (Dz. U. Nr 10, poz. 68 z 2007 r.) Biuletyn Informacji Publicznej zawiera informacje publiczne dotyczące statusu prawnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie, jej organizacji, a także działalności i kompetencji. 

Informacje powyższe zostały zamieszczone w odpowiednich grupach tematycznych.

Artykuły

Powiększ zdjęcie

Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze.

18 września 2017

W niedzielę 17 września 2017 roku odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze. W tym roku turniej odbył się na boisku sportowym w miejscowości Szczaniec.

W szranki stanęli w swoich grupach wiekowych: „SMERFY” (najmłodsze dzieci) , Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze (chłopcy w wieku 12-16 lat), grupa „B” (kobiety) oraz grupa „A” (mężczyźni).

Wśród najmłodszych, grupie „SMERFÓW”, w której zaprezentowały się dzieci z OSP z Jemiołowa, Kosieczyna, Opalewa oraz Podłej Góry nie było przegranych, wszyscy zajęli 1.miejsce.

Klasyfikacja generalna w pozostałych grupach wiekowych przedstawia się następująco:
MDP chłopcy:
1. OSP Mostki (gmina Lubrza);
2. OSP Rogoziniec (gmina Zbąszynek);
3. OSP Ołobok (gmina Skąpe);
4. OSP Rusinów (gmina Świebodzin).
Kobiety:
1. OSP Kręcko (gmina Zbąszynek);
2. OSP Szczaniec (gmina Szczaniec).
Mężczyźni:
1. OSP Szczaniec;
2. OSP Kręcko;
3. OSP Podła Góra (gmina Skąpe);
4. OSP Nowa Wioska (gmina Lubrza);
5. OSP Rzeczyca (gmina Świebodzin);
6. OSP Toporów (gmina Łagów).

Zawody obserwował:

Krzysztof Neryng – Wójt Gminy Szczaniec;
dh Leszek Parandyk – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Świebodzinie;
bryg. Janusz Drozda – Komendant Powiatowy PSP w Świebodzinie.

Wszystkim gratulujemy wyników i życzymy sukcesów w przyszłych zawodach. Pod szczególnym wrażeniem jesteśmy postawy najmłodszych zawodników – „SMERFÓW”.

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze.

III Manewry w Ratownictwie Medycznym pt. „Uwaga – wypadek” dla jednostek ochotniczych straży pożarnych

18 września 2017

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie organizuje III Manewry w Ratownictwie Medycznym pt. „Uwaga – wypadek” dla jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu świebodzińskiego.

Manewry odbędą się w dniach 29 - 30 września 2017 rokuw siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Świebodzinie oraz terenie miasta Świebodzin zgodnie z załączonym harmonogramem. Celem szkolenia jest doskonalenie wiedzy z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Dariusz Kałużny
Czytaj więcej o: III Manewry w Ratownictwie Medycznym pt. „Uwaga – wypadek” dla jednostek ochotniczych straży pożarnych
Powiększ zdjęcie

Śmiertelny wypadek między Myszęcinem a Szczańcem.

5 września 2017

Do kolejnego wypadku na drodze powiatowej 1211F między Myszęcinem a Szczańcem, tym razem śmiertelnego, doszło 3 września 2017 r. około godziny trzeciej nad ranem.

Po dojeździe okazało się, że bardzo młody mężczyzna kierujący samochodem osobowym zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Siła uderzenia była potworna. Samochód prawie owinął się na drzewie. Wewnątrz znajdował się nieprzytomny kierowca.

Strażacy przystąpili do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu i wykonania otworu ratowniczego celem jego ewakuacji z wraku. Po wydobyciu nieprzytomnego kierowcy w dalszym ciągu prowadzono resuscytację krążeniowo-oddechową. Przybyły zespół ratownictwa medycznego przejął czynności, podłączył aparaturę monitorującą czynności życiowe i podał leki. Niestety nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów. Lekarz stwierdził zgon 19.latka.

W działaniach ratowniczych udział brały zastępy świebodzińskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej i OSP Szczaniec.

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Śmiertelny wypadek między Myszęcinem a Szczańcem.

Radoszyn. Wypadek drogowy.

4 września 2017

Trzy osoby, w tym 10.letnie dziecko, zostały ranne w wypadku drogowym.

Do zdarzenia doszło w piątek 01 września 2017 r. na drodze wojewódzkiej nr 276 między Świebodzinem a Radoszynem. Zgłoszenie do stanowiska kierowania straży pożarnej w Świebodzinie z informacją o osobach uwięzionych w pojeździe wpłynęło z WCPR w Gorzowie Wlkp. o godzinie 19.30.

Na ratunek zadysponowano dwa zastępy świebodzińskiej Jednostki Ratowniczo-gaśniczej. Po dojeździe we wskazane miejsce stwierdzono, że kierujący samochodem osobowym Peugeot 406 na świebodzińskich numerach rejestracyjnych na łuku drogi nie opanował pojazdu i uderzył w przydrożne drzewo. Samochodem podróżowały cztery osoby, które przy pomocy postronnych kierowców opuściły auto przed przybyciem służb ratowniczych. 37.letni kierowca uskarżał się na ból w klatce piersiowej, 36.letnia pasażerka na ból biodra zaś 10.letni chłopiec miał obrażenia twarzy.

Strażacy udzielili poszkodowanym pierwszej pomocy i przekazali przybyłym zespołom ratownictwa medycznego. Decyzją lekarza zostali przetransportowani do szpitali w Świebodzinie i Zielonej Góry.

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Radoszyn. Wypadek drogowy.
Powiększ zdjęcie

Poważny wypadek między Myszęcinem a Szczańcem.

3 września 2017

Do zdarzenia doszło w czwartek 31 sierpnia 2017 r. na drodze powiatowej 1211F między Myszęcinem a Szczańcem kwadrans przed godziną 15. Zgłaszający informował, że są osoby ranne i uwięzione. Do zdarzenia zadysponowano zastępy świebodzińskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej i OSP Szczaniec.

Po dojeździe potwierdzono zdarzenie i po rozpoznaniu stwierdzono, że samochodem osobowym, który uderzył w drzewo podróżowały 3 osoby dorosłe. Dwie z nich znajdowały się już poza autem. Jedna z nich uskarżała się na ból pleców i barku. Wewnątrz pojazdu w przestrzeni między przednimi siedzeniami a tylną kanapą znajdowała się kobieta z widocznymi obrażeniami twarzy i kończyn, uskarżała się także na ból kręgosłupa. Aby bezpiecznie ewakuować kobietę z rozbitego auta strażacy zmuszeni byli przy użyciu narzędzi hydraulicznych usunąć słupek z tylnymi drzwiami. Ewakuowaną kobietę śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportował do szpitala w Zielonej Górze, drugą zespół ratownictwa medycznego karetką do szpitala w Świebodzinie. Kierowca nie wymagał pomocy medycznej.

Wszystko wskazuje, że przyczyną wypadku prawdopodobnie było zjechanie na nieutwardzone pobocze i stracenie panowania nad pojazdem.

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Poważny wypadek między Myszęcinem a Szczańcem.
Powiększ zdjęcie

Świebodzin. „Kręci mnie bezpieczeństwo” w sierpniu.

3 września 2017

W miesiącu sierpniu, w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej, pod patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka, „Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą” spotkaliśmy się z dziećmi i młodzieżą oraz kadrą wychowawczą wypoczywających na obozach w Nowym Dworku i Przełazach.

Przypomnijmy, głównym celem akcji było propagowanie właściwego zachowania na akwenach wodnych,  a w efekcie ograniczenie wypadków tonięć.

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Świebodzin. „Kręci mnie bezpieczeństwo” w sierpniu.
Powiększ zdjęcie

Kolejna ofiara na autostradzie.

1 września 2017

Do kolejnego, tragicznego wypadku na autostradzie A2 doszło 25 sierpnia 2017 r.

Tuż przed godziną szóstą rano z WCPR wpłynęła informacja, że na 59.kilometrze w kierunku Berlina samochód osobowy wjechał w betonowe barierki i zaczął płonąć. Zauważył to podczas jazdy więc nie mógł określić, czy są poszkodowani.

Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy świebodzińskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej i pobliską OSP z Lubrzy.

Po dojeździe w wyniku rozpoznania ustalono, że doszło do wypadku osobowego, który zjechał z drogi i uderzył w betonową barierę osłaniającą ekrany akustyczne. W pojeździe podróżowały dwie osoby, jak się później okazało obywatele Niemiec. Pasażerka została wydobyta przez osoby, które najechały na wypadek. W rozbitym aucie znajdował się uwięziony kierowca bez oznak życia.

Podczas gdy jeden zastęp przystąpił do wykonania dostępu do poszkodowanego, drugi prowadził czynności ratownicze mężczyzny. Niestety, przybyły lekarz stwierdził zgon kierowcy. Kobietę zespół ratownictwa medycznego przewiózł do szpitala celem przeprowadzenia szczegółowych badań.

Okoliczności i przyczyny wypadku ustala policja.

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Kolejna ofiara na autostradzie.
Powiększ zdjęcie Foto:%20Wiesław%20Zdanowicz

Smardzewo. Gminne zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP.

21 sierpnia 2017

Komisja sędziowska powołana rozkazem Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie - bryg. Janusza DROZDA przeprowadziła w dniu 19 sierpnia 2017r. zawody sportowo-pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Szczaniec. Organizatorem zawodów był dh Mateusz Siekierski – Komendant Gminny OSP w Szczańcu, Zarząd Gminny ZOSP RP Szczaniec oraz druhowie z OSP Smardzewo. Zawody rozpoczęły się o godz. 16:00 na boisku sportowym przy Publicznej Szkole Podstawowej w miejscowości Smardzewo.

Marta Gajewska
Czytaj więcej o: Smardzewo. Gminne zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP.
Powiększ zdjęcie Foto:%20Monika%20Wesołowska%20OSP%20Jemiołów

Łagów. Mężczyzna przygnieciony murem. 3 osoby trafiły do szpitala.

19 sierpnia 2017

Do niecodziennej sytuacji w piątek 18 sierpnia 2017 r. doszło w Łagowie.

Tuż przed godziną 11.tą do stanowiska kierowania świebodzińskich strażaków, podczas gdy jeszcze trwała akcja ratownicza na autostradzie, gdzie zginął kierowca i pasażer ciężarówki, wpłynęła mrożąca krew w żyłach informacja: „w Łagowie mężczyzna został przygnieciony murem..."

We wskazane miejsce zadysponowano pobliską jednostkę OSP z Jemiołowa oraz przedysponowano dwa zastępy z autostrady.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia w wyniku rozpoznania ustalono, że podczas murowania murku oporowego wskutek nacisku gruntu doszło do jego zawalenia się i  przygniecenia nóg murarza. Poszkodowanego spod gruzu uwolnił kolega. Był przytomny. Strażacy opatrzyli rany i przekazali pechowca przybyłemu zespołowi ratownictwa medycznego.

W międzyczasie doszło do zasłabnięcia żony murarza. Następnie na ból ręki uskarżać się zaczął mężczyzna, który wydobywał przygniecionego kolegę. Wszystkich troje na szczegółową diagnostykę przetransportowano do świebodzińskiego szpitala.

Na miejsce zdarzenia wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który po przeprowadzonych oględzinach uznał, że dalsze użytkowanie drewutni, przy której stawiano murek oporowy stwarza zagrożenie i nakazał jej rozbiórkę.

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Łagów. Mężczyzna przygnieciony murem. 3 osoby trafiły do szpitala.
Powiększ zdjęcie

Tragiczny wypadek na A2.

19 sierpnia 2017

Do tragicznego w skutkach wypadku na autostradzie A2 doszło w piątek 18 sierpnia 2017 r. O godz. 9.15 z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego wpłynęła informacja o wypadku dwóch samochodów ciężarowych na 60,9 km autostrady w kierunku Warszawy (na wys. Lubrzy).

Do zdarzenia natychmiast zadysponowano dwa zastępy z JRG PSP w Świebodzinie oraz jeden z OSP Rusinów. W trakcie dojazdu na miejsce zdarzenia zauważono, że płonie kabina samochodu ciężarowego. Zadysponowano kolejny zastęp z JRG.

Po dojeździe okazało się, że kierujący ciągnikiem siodłowym Scania z naczepą na estońskich numerach rejestracyjnych zjechał z pasa drogi i najechał na tył stojącego na pasie awaryjnym ciężarowego MANa typu wywrotka. Jak się później okazało był to pojazd pracowników autostrady wykonujących prace remontowe dylatacji.

Po zderzeniu Scania stanęła w płomieniach. Próbę jej ugaszenia oraz uwolnienia kierowcy podjęli pracownicy autostrady, ale wzrastająca temperatura zmusiła ich do odwrotu.

Wstępnie mówiono o tym, że w płonącej kabinie znajduje się tylko kierowca. Po ugaszeniu ognia okazało się, że oprócz kierowcy zginął także pasażer. Wskutek wypadku poważnie ranny został także kierowca pojazdu służby autostradowej, którego śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportował do szpitala w zielonej Górze.

Okoliczności i przyczyny wypadku pod nadzorem prokuratora ustala świebodzińska Policja.

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Tragiczny wypadek na A2.