Biuletyn Informacji Publicznej Komendy Powiatowej PSP w Świebodzinie

Najnowsze aktualności

Witamy na stronie internetowej z funkcjonalnością Biuletynu Informacji Publicznej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie.

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) został stworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej w postaci elektronicznej w formie systemu stron internetowych.

Zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z 2001 r., z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej (Dz. U. Nr 10, poz. 68 z 2007 r.) Biuletyn Informacji Publicznej zawiera informacje publiczne dotyczące statusu prawnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie, jej organizacji, a także działalności i kompetencji. 

Informacje powyższe zostały zamieszczone w odpowiednich grupach tematycznych.

Artykuły

Powiększ zdjęcie

Świebodzin. Edukacja dzieci.

23 stycznia 2018

Minął kolejny tydzień edukacji dzieci w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Tym razem z prezentacją multimedialną gościliśmy w szkołach podstawowych nr 6 i 7 oraz Katolickiego Zespołu Edukacyjnego w Świebodzinie. Prelekcję na temat właściwego postępowania w sytuacjach zagrożenia życia wysłuchało w sumie ponad 500 dzieci klas I – III.

Na spotkaniach zwracaliśmy uwagę na zasadność wzywania służb ratowniczych, przypominaliśmy o najważniejszych numerach alarmowych, przybliżaliśmy także obraz zawodu strażaka. Uczniowie byli bardzo uważnymi słuchaczami.

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Świebodzin. Edukacja dzieci.

Komunikat o szkoleniu podstawowym strażaków ratowników OSP

13 stycznia 2018

Informujemy, że w terminie od 23 lutego do 08 kwietnia 2018 r. odbędzie się szkolenie z zakresu „Podstawowego strażaka ratownika OSP” dla strażaków ochotników jednostek OSP z terenu powiatu świebodzińskiego.
Niezbędne informacje i wymagane dokumenty zostały przesłane do Komendantów Gminnych.

Damian Baranowski
Czytaj więcej o: Komunikat o szkoleniu podstawowym strażaków ratowników OSP
Powiększ zdjęcie

Rogoziniec. „Kręci mnie Bezpieczeństwo” w ZSL.

12 stycznia 2018

W ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” 11 stycznia br. zastępca dowódcy JRG PSP w Świebodzinie st. kpt. Dariusz Kałużny spotkał się z młodzieżą klasy II Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu.

Spotkanie miało na celu przede wszystkim przybliżenie zawodu strażaka oraz systemu kształcenia w Państwowej Straży Pożarnej.

Kpt. Kałużny omówił podstawowe zasady ewakuacji z zagrożonego budynku i użycia podręcznego sprzętu gaśniczego

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Rogoziniec. „Kręci mnie Bezpieczeństwo” w ZSL.
Powiększ zdjęcie

Wizyty w szkołach podstawowych.

12 stycznia 2018

Od 4 stycznia 2018 r. rozpoczęliśmy akcję informacyjno-edukacyjną w szkołach podstawowych wśród dzieci klas 1-3.

Celem wizyt jest przybliżenie dzieciom pracę strażaków, niebezpieczeństw związanych z sezonem grzewczym, zasad bezpieczeństwa w zbliżającym się okresie ferii zimowych oraz sposobów zapobiegania i postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia. Podczas spotkań poruszane są zasady alarmowania służb ratowniczych. Dzieci zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach organizowanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.

Akcja jest elementem kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Zajęcia były także doskonałą okazją do przekazania strażackich kalendarzy edukacyjnych na 2018 rok.

Do tej pory zawitaliśmy do 12 szkół (Dąbrówka Wlkp., Gościkowo, Kosieczyn, Lubrza, Łagów, Mostki, Ołobok, Sieniawa, Smardzewo, Szczaniec, Toporów, Zbąszynek), w których wysłuchało nas blisko 800 dzieci.

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Wizyty w szkołach podstawowych.

Życzenia świąteczno-noworoczne Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

22 grudnia 2017

Życzenia świąteczno-noworoczne Komendanta Głównego PSP

22 grudnia 2017
Powiększ zdjęcie

Kolejna wizyta dzieci w naszej jednostce.

14 grudnia 2017

Tym razem odwiedziły nas dzieci z "zerówki" Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Świebodzinie.

Grupa może niezbyt liczna, ale za to bardzo sympatyczna.

Na pamiątkę pobytu chętnie przyjęły nasz strażacki kalendarz.

Mamy nadzieję, że będzie im pokazywał tylko miłe dni.

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Kolejna wizyta dzieci w naszej jednostce.
Powiększ zdjęcie

Świebodzin. Wizyta dzieci z pluszakami.

27 listopada 2017

W czwartek 23 listopada 2017 r. gościliśmy dzieci z Katolickiego Zespołu Edukacyjnego w Świebodzinie, które z okazji Dnia Pluszowego Misia przyniosły mnóstwo maskotek.

Będą one przekazywane dzieciom, które uległy wypadkom, taki „Miś Ratownik” łagodzący stres.

Nasi goście dali także wspaniałe przedstawienie artystyczne. Odwdzięczyliśmy się słodkim poczęstunkiem oraz prezentacją sprzętu pożarniczego.

Największą atrakcją była możliwość spróbowania sił w strąceniu pachołka strumieniem wody podanej ze strażackiego auta.

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Świebodzin. Wizyta dzieci z pluszakami.
Powiększ zdjęcie

Świebodzin. Próbna ewakuacja w fabryce mebli.

27 listopada 2017

Próbną ewakuację na wypadek powstania pożaru w dniu 24 listopada 2017 r. zarządziło kierownictwo zakładu produkcji mebli FURNMASTER w Świebodzinie. Oczywiście skorzystaliśmy z zaproszenia i możliwości poznania fabryki.

Przebieg ćwiczeń obserwowali funkcjonariusze kadry dowódczej i strażacy podziału bojowego, którzy po próbie przekazali pracownikom swoje spostrzeżenia i uwagi.

Na zakończenie, w ramach kampanii społecznej „Czad i ogień. Obudź czujność!” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo” przeprowadzono pogadankę na temat właściwości i zagrożeń związanych z tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem lub cichym zabójcą, oraz pożarami wewnętrznymi.

bryg. Dariusz Paczesny/mł. asp. Damian Baranowski
Czytaj więcej o: Świebodzin. Próbna ewakuacja w fabryce mebli.
Powiększ zdjęcie

Świebodzin. Spotkanie z Seniorami.

25 listopada 2017

Z wizytą u seniorów Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Świebodzińskim Domu Kultury gościli zastępca komendanta powiatowego PSP bryg. Dariusz Paczesny oraz specjalista wydziału operacyjno-kontrolno-rozpoznawczego mł. asp. Damian Baranowski.

Tematem przewodnim spotkania był „Aktywny i bezpieczny Senior”.

Licznie zgromadzonym przedstawiliśmy podstawowe obowiązki z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Dbając o bezpieczeństwo, tam gdzie mieszkanie ogrzewane jest paliwem stałym, ciekłym lub gazowym apelowaliśmy o zaopatrzenie się w czujki tlenku węgla i dymu, które w przypadku zagrożenia w porę zaalarmują o zagrożeniu. Urządzenia dostępne są w marketach oraz sklepach z artykułami BHP i Ppoż.

Przy zakupie pamiętajmy o jednym, wystrzegajmy się tanich podróbek bez odpowiednich certyfikatów i znaków bezpieczeństwa.

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Świebodzin. Spotkanie z Seniorami.