Biuletyn Informacji Publicznej Komendy Powiatowej PSP w Świebodzinie

Najnowsze aktualności

Witamy na stronie internetowej z funkcjonalnością Biuletynu Informacji Publicznej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie.

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) został stworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej w postaci elektronicznej w formie systemu stron internetowych.

Zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z 2001 r., z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej (Dz. U. Nr 10, poz. 68 z 2007 r.) Biuletyn Informacji Publicznej zawiera informacje publiczne dotyczące statusu prawnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie, jej organizacji, a także działalności i kompetencji. 

Informacje powyższe zostały zamieszczone w odpowiednich grupach tematycznych.

Artykuły

Powiększ zdjęcie

„Misie” w straży.

17 listopada 2017

Jeżeli ktoś pomyślał o pluszakach to się pomylił.

W dniu 16 listopada 2017 r. gościliśmy pięcio i sześciolatków grupy „Misie” z Publicznego Przedszkola nr 5 w Świebodzinie. Podczas wizyty dzieci zostały zapoznane z niebezpieczeństwami czyhającymi na nie w codziennym życiu, zasadami postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia życia oraz sposobami alarmowania wychowawców i służb ratowniczych. Każde mogło spróbować swoich sił w udzielaniu pierwszej pomocy.

Następnie dzieciom przedstawiono sprzęt i pojazdy pożarnicze. Prezentacja wywarła na nich duże wrażenie. Na zakończenie otrzymały strażackie baloniki.

Dzieci obiecały odwiedzić nas na wiosnę.

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: „Misie” w straży.
Powiększ zdjęcie

Jordanowo. Samochód ciężarowy zniszczył ogrodzenie.

17 listopada 2017

Do zdarzenia doszło 14 listopada 2017 r. na drodze gminnej w miejscowości Jordanowo.

O godzinie 6.20 do stanowiska kierowania z wojewódzkiego centrum powiadamiania ratunkowego w Gorzowie Wlkp. wpłynęła informacja o ciężarówce, która w centrum miejscowości wjechała w ogrodzenie. W zgłoszeniu była mowa o braku osób poszkodowanych oraz wycieku paliwa na drogę.

Zadysponowano dwa zastępy świebodzińskiej jednostki ratowniczo gaśniczej PSP.

Nikt nie spodziewał się rozmiarów zdarzenia...  Po dojeździe, po rozpoznaniu, ustalono, że kierujący ciągnikiem siodłowym z naczepą na łuku drogi stracił panowanie nad zestawem i wjechał w betonowe ogrodzenie niszcząc je na długości około 12 metrów, uszkodzeniu uległ zbiornik paliwa. Olej napędowy z rozszczelnionego baku spowodował powstanie plamy na całej szerokości drogi na niemal 500 metrowej długości.

Kierowca wyszedł z kolizji bez szwanku.

Do pomocy w usunięciu zagrożenia skierowano jednostki OSP z Rusinowa i Rzeczycy.

Działania ratownicze i związane z nimi utrudnienia w ruchu trwały niemal 3 godziny.

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Jordanowo. Samochód ciężarowy zniszczył ogrodzenie.
Powiększ zdjęcie

Poważny wypadek na S3

15 listopada 2017

Do poważnego w skutkach wypadku na drodze ekspresowej S3 doszło w niedzielę 12 listopada 2017 r. w godzinach wieczornych.

Wiadomość o zdarzeniu wpłynęła do stanowiska kierowania o godz. 19.32. Zgłaszający informował, że był świadkiem zderzenia dwóch ciężarówek na 164 kilometrze drogi S3 w kierunku Zielonej Góry. Nie był w stanie nic zrobić ani powiedzieć czy ktoś jest ranny gdyż poruszał się w przeciwnym kierunku.

We wskazane miejsce zadysponowano 2 zastępy świebodzińskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP oraz 1 pobliskiej OSP Niekarzyn.

Po dojeździe na miejsce po rozpoznaniu ustalono, że na tył stojącego na pasie awaryjnym ciężarowego VOLVO przewożącego stalowe walce najechał ciężarowy MAN wypełniony olbrzymimi belami papieru, który następnie uderzył w samochód osobowy VW Tiguan. Droga w kierunku Zielonej Góry została całkowicie zablokowana.

Ciężarówkami podróżowali sami kierowcy, którzy mimo obrażeń zdołali opuścić pojazdy o własnych siłach, podobnie jak kierujący osobówką, w której uwięziona została pasażerka. Nieprzytomną, z zachowaniem czynności życiowych, po wykonaniu dostępu ratowniczego, strażacy z rozbitego auta pod nadzorem lekarza na desce ortopedycznej ewakuowali do karetki.

Po wstępnych badaniach na miejscu zdarzenia lekarz powziął decyzję o przetransportowaniu na dokładną diagnostykę do szpitali wszystkie 4 osoby.

Droga S3 od Świebodzin do Sulechowa z ruchu wyłączona była aż do rana.

Dokładny przebieg wypadku wyjaśnia policyjne dochodzenie.

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Poważny wypadek na S3
Powiększ zdjęcie

Świebodzin. Narodowe Święto Niepodległości.

12 listopada 2017

Tegoroczne 99. Święto Niepodległości rozpoczęliśmy od uroczystego podniesienia flagi państwowej.

Następnie komendant powiatowy PSP bryg. Janusz Drozda uczestniczył we mszy św. w intencji Ojczyzny.

Po nabożeństwie, w asyście st. bryg. w st. spocz. Zygmunta Rogowskiego (byłego komendanta powiatowego PSP), dh Leszka Parandyka (prezesa Oddziału Zarządu Powiatowego Związku OSP RP) i st. asp. w st. spocz. Jerzego Września (sekretarza Oddziału Zarządu Powiatowego Związku OSP RP) złożył wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości w Parku Chopina.

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Świebodzin. Narodowe Święto Niepodległości.
Powiększ zdjęcie

Kampania Społeczna MSWiA promująca szacunek dla Flagi i Hymnu.

11 listopada 2017

- Przypadające 11 listopada Święto Niepodległości to dobry moment, by przypomnieć wszystkim o zasadach  prezentowania barw narodowych i poprawnego wykonywania Hymnu RP – powiedział Mariusz Błaszczak minister spraw wewnętrznych i administracji.

MSWiA
Czytaj więcej o: Kampania Społeczna MSWiA promująca szacunek dla Flagi i Hymnu.

Gościkowo. Podsumowanie próbnej ewakuacji.

10 listopada 2017

W dniu 08 listopada br. zastępca komendanta powiatowego PSP bryg. Dariusz Paczesny uczestniczył w posiedzeniu Rady Pedagogicznej Publicznej Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Gościkowie, na której omówił przebieg próbnej ewakuacji przeprowadzonej w dniu 25 października ze szczególnym zwróceniem uwagi na zasady postępowania w zakresie alarmowania służb ratowniczych, podjęcia ewakuacji uczniów, szczególnie klas najmłodszych, oraz postępowania po przyjeździe jednostek ochrony przeciwpożarowej. 

Dyrektor wyraziła deklarację dalszej współpracy w procesie edukacji dzieci w zakresie bezpiecznego zachowania się w przypadku wystąpienia zagrożenia.

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Gościkowo. Podsumowanie próbnej ewakuacji.
Powiększ zdjęcie

Światowy Dzień Pluszowego Misia.

6 listopada 2017

Światowy Dzień Pluszowego Misia przypada na dzień 25 listopada.

W akcję, w sposób szczególny, chcą włączyć się dzieci ze Szkoły Podstawowej im. JP II w Świebodzinie. W tym celu, w placówce przy ul. Szpitalnej 3 w Świebodzinie ogłaszają akcję zbierania nowych pluszaków, które chcą przekazać strażakom.

Pluszowe maskotki, przede wszystkim, przekazane małym uczestnikom wypadków, łagodzą stres związany z wydarzeniem, transportem w karetce i pobytem w szpitalu...

Więcej: http://miastodzieci.pl/czytelnia/swiatowy-dzien-pluszowego-misia/

 

bryg. Dariusz Paczesny/ Agnieszka Szulc
Czytaj więcej o: Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Powiększ zdjęcie

Nowy samochód w OSP w Niekarzynie.

5 listopada 2017

W sobotę 4 listopada 2017 r. Komendant Powiatowy PSP w Świebodzinie bryg. Janusz Drozda uczestniczył w uroczystości przekazania średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Niekarzynie. Nowy pojazd marki MAN o napędzie 4x4 zastąpił wysłużonego blisko 30.letniego Stara GBM, który swoją dalszą słuzbę koontunuować będzie w OSP Podła Góra.

Wśród uczestniczących w uroczystości byli m.in.

 • Zbigniew Woch -  Wójt Gminy Skąpe,
 • Marek Kamiński - Dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego,
 • dh Elżbieta Polak - Dyrektor Zarządu Wykonawczego ZOSP RP Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze,
 • dh Leszek Parandyk - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Świebodzinie,
 • Ks. Marek Olszański - Proboszcz parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego w Ciborzu.

Komendę Powiatową PSP w Świebodzinie reprezentował komendant powiatowy PSP bryg. Janusz Drozda.

bryg. Dariusz Paczesny foto: Marta Kincel-Olejnik
Czytaj więcej o: Nowy samochód w OSP w Niekarzynie.

Postępowanie kwalifikacyjne dla kandydatów do służby nr 2/2017

3 listopada 2017

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie ogłasza nabór kandydatów do pełnienia służby w tutejszej Komendzie na stanowisko - Stażysta.

 • Ilość kandydatów przewidywana do przyjęcia do służby – 2 osoby,
 • Nabór na stanowisko: stażysta, stanowisko etatowe: ratownik specjalista,
 • Miejsce pełnienia służby: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie ul. Cegielniana 13,
 • Rozkład czasu służby: zmianowy.
 • Przybliżony termin przyjęcia do służby – grudzień 2017 r. - I kwartał 2018 r.

 Wymagania konieczne:

 • posiadanie obywatelstwa polskiego,
 • niekaralność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe oraz korzystanie z pełni praw publicznych,
 • wykształcenie co najmniej średnie,
 • posiadanie zdolności psychicznej i fizycznej do pełnienia służby w PSP,
 • posiadanie uregulowanego stosunku do służby wojskowej (odbyta zasadnicza służba wojskowa lub przeniesienie do rezerwy bez odbycia tej służby albo po zwolnieniu od obowiązku służby wojskowej; warunku tego nie stosuje się do kobiet – w oparciu o art. 34 ust. 4 i 5    ustawy o Państwowej Straży Pożarnej z dnia 24 sierpnia 1991 r. (Dz. U. z 2016 r.  poz. 603 ze zm.)
 • prawo jazdy kat. B.
Jolanta Drewniak
Czytaj więcej o: Postępowanie kwalifikacyjne dla kandydatów do służby nr 2/2017
Powiększ zdjęcie

Przełazy. Pożar garażu.

31 października 2017

Do pożaru doszło 30 października 2017 r.

Dochodziła godzina 19.20 gdy do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Świebodzinie zadzwonił mieszkaniec Przełaz informując, że zapalił się ciągnik w garażu. Do zdarzenia zadysponowano 2 zastępy gaśnicze i podnośnik hydrauliczny świebodzińskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, 1 zastęp z OSP Lubrza oraz 1 zastęp z OSP Mostki.

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Przełazy. Pożar garażu.