Biuletyn Informacji Publicznej Komendy Powiatowej PSP w Świebodzinie

Najnowsze aktualności

Witamy na stronie internetowej z funkcjonalnością Biuletynu Informacji Publicznej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie.

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) został stworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej w postaci elektronicznej w formie systemu stron internetowych.

Zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z 2001 r., z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej (Dz. U. Nr 10, poz. 68 z 2007 r.) Biuletyn Informacji Publicznej zawiera informacje publiczne dotyczące statusu prawnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie, jej organizacji, a także działalności i kompetencji. 

Informacje powyższe zostały zamieszczone w odpowiednich grupach tematycznych.

Artykuły

Powiększ zdjęcie

Bezpieczeństwo kręciło w Witosławiu.

20 lipca 2017

W sobotnie popołudnie 15 lipca 2017 roku na zaproszenie sołtysa wsi Witosław (gmina Świebodzin), w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo”, zainicjowanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka uczestniczyliśmy w wioskowym festynie, gdzie przeprowadziliśmy prelekcję na temat bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku oraz zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Zaprezentowaliśmy także sprzęt ratowniczy.

Na zakończenie każdy mógł usiąść w samochodzie gaśniczym, przymierzyć mundur i polać wodę by choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy strażak podczas gaszenia pożaru.

bryg. Dariusz Paczesny
Czytaj więcej o: Bezpieczeństwo kręciło w Witosławiu.

Szkolenie podstawowe strażaka-ratownika OSP

13 lipca 2017

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie organizuje szkolenie „PODSTAWOWE STRAŻAKA RATOWNIKA OSP” dla członków jednostek OSP z terenu powiatu świebodzińskiego.

Szkolenia zostanie przeprowadzone w okresie od 15 września do 28 października 2017 rokuw siedzibie tut. Komendy. Celem szkolenia jest przygotowanie członków OSP do nabycia wiedzy i umiejętności do wykonywania podstawowych czynności ratowniczych i gaśniczych w ramach wyposażenia własnego jednostki OSP, a także sprawnego i bezpiecznego wykonywania podstawowych czynności ratowniczo – gaśniczych.

Dariusz Kałużny
Czytaj więcej o: Szkolenie podstawowe strażaka-ratownika OSP
Powiększ zdjęcie

Kamieniec Ząbkowicki. Nasi strażacy na RESCUE DAY’S.

5 lipca 2017

W dniach od 30.06.2017 r. do 01.07.2017 r. w Kamieńcu Ząbkowickim odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego pod nazwą „Rescue Days”. W dwudniowych zmaganiach uczestniczyli strażacy ratownicy z tut. Komendy: kpt. Piotr Pietrzak i st. sekc. Marek Węglarski oraz 218 innych uczestników z obszaru Polski, 18 instruktorów i 56 wraków. 

Piotr Pietrzak/Dariusz Kałużny
Czytaj więcej o: Kamieniec Ząbkowicki. Nasi strażacy na RESCUE DAY’S.
Powiększ zdjęcie

Łagów. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu gminy Łagów.

25 czerwca 2017

Komisja sędziowska powołana rozkazem Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie - bryg. Janusza DROZDA przeprowadziła w dniu 24 czerwca 2017r. zawody sportowo-pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Łagów. Organizatorem zawodów był dh Mieczysław SZYMCZAK – Komendant Gminny OSP w Łagowie, Zarząd Gminny ZOSP RP Łagów oraz druhowie z OSP Jemiołów. Zawody rozpoczęły się o godz. 14:00 na boisku sportowym w miejscowości Łagów. Rywalizację druhów przeprowadzono na podstawie „Regulaminu Zawodów Sportowo – Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych" – OSP 1/2011 w poniższych konkurencjach:

  • sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami;
  • ćwiczenie bojowe.

Do rywalizacji stanęło 6 drużyn, w tym:

  • dziecięca Drużyna Pożarnicza z OSP Jemiołów,
  • grupa „A" mężczyzn, 5 drużyn.
Dariusz Kałużny
Czytaj więcej o: Łagów. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu gminy Łagów.
Powiększ zdjęcie

Rokitnica. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu gminy Skąpe.

19 czerwca 2017

Kolejny czerwcowy weekend, w którym w zawodach sportowo-pożarniczych rywalizowali strażacy ratownicy Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, ale tym razem z terenu gminy Skąpe.  Zawody rozpoczęły się o godz. 10.00 w dniu 18 czerwca br. na boisku sportowym w miejscowości Rokitnica.  Organizatorem zawodów był Zarząd Gminny ZOSP RP Skąpe oraz druhowie z OSP Rokitnica. Natomiast Komenda Powiatowa PSP w Świebodzinie zapewniła tor przeszkód oraz komisję sędziowską.

Zawody uświetnili zaproszeni goście w osobach:

  • bryg. Janusz DROZDA, Komendant Powiatowy PSP w Świebodzinie,
  • dh Leszek PARANDYK, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Świebodzinie,
  • dh Jerzy WZESIEŃ, Sekretarz  Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Świebodzinie.

Zawody przeprowadzono na podstawie „Regulaminu Zawodów Sportowo – Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych" – OSP 1/2011. Rywalizację przeprowadzono w dwóch konkurencjach - sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami oraz ćwiczenie bojowe.

Dariusz Kałużny
Czytaj więcej o: Rokitnica. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu gminy Skąpe.
Powiększ zdjęcie

Wieruszów. I Ogólnopolska Olimpiada Dziecięcych Drużyn Pożarniczych.

18 czerwca 2017

W dniu 17 czerwca br. w Wieruszowie odbyła się  I Ogólnopolska Olimpiada  Dziecięcych Drużyn Pożarniczych. Inicjatorem olimpiady była Ochotnicza Straż Pożarna w Wieruszowie. Zawody odbyły się pod patronatem Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP dh Waldemara Pawlaka oraz Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka.

W Olimpiadzie udział wzięły 32 dziecięce drużyny pożarnicze, a w tym reprezentanci z OSP JEMIOŁÓW - gmina Łagów (powiat świebodziński). Kierownikiem drużyny oraz wspóltworcą i zarazem trenerem dziecięcej  drużyny pożarniczej był dh Michał RUDOLF, wspierany przez dh Monikę WESOŁOWSKĄ, dh Magdalenę JANKOWIAK oraz dh Lidię SZKUDLAREK z OSP JEMIOŁÓW. Swój wkład w przygotowania włozyli mnóstwo pracy również rodzice startujących dzieci.

Zawody przeprowadzono na podstawie niestandarowego regulaminu,  który został opracowany przez organizatora jak również opiekuna DDP dh Andrzeja PILUCH z OSP Wieruszów i zaakceptowany przez Zarząd Główny Związku ZOSP RP.  Wśród startujących nie było przegranych drużyn, ponieważ wszyskie startujące dzieci zajęły pierwsze miejsce otrzymując pamiątkowe medale, puchary, dyplomy, plecaki, 10 hełmów oraz dużą maskotkę Żarek o łącznej wartości 5 tys. zł.

 

Dariusz Kałużny
Czytaj więcej o: Wieruszów. I Ogólnopolska Olimpiada Dziecięcych Drużyn Pożarniczych.
Powiększ zdjęcie Pomagamy

Pomoc dzieciom poległych strażaków z Białegostoku

14 czerwca 2017

Koleżanki i Koledzy! Straciliśmy podczas służby w Białymstoku dwóch odważnych strażaków. Osierocili oni dwójkę małych dzieci. Fundacja Dorastaj z Nami prowadzi zbiórkę na rzecz ich rodzin. Darowiznę można przekazać poprzez stronę internetową Fundacji lub bezpośrednio wpłacając na konto nr: 29 1030 1508 0000 0008 1545 4006 z dopiskiem „Białystok”. Dziękujemy za każdą wpłatę.

Link do strony akcji: https://dorastajznami.org/pomoz_dzieciom_strazakow_z_bialegostoku/

- KGPSP -
Czytaj więcej o: Pomoc dzieciom poległych strażaków z Białegostoku
Powiększ zdjęcie

Niesulice. Bezpiecznie nad wodą - spotkanie z młodzieżą.

14 czerwca 2017

8 czerwca czterech strażaków z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Świebodzinie wchodzących w skład Specjalistycznej Grupy Wodno-Nurkowej Centrum spotkało się z uczniami klasy średniej o profilu strażackim będącej na obozie w Niesulicach. Celem spotkania było omówienie zasad bezpieczeństwa przebywania nad wodą, udzielanie pierwszej pomocy osobom podtopionym oraz wydobywanie ich z wody. Omówiono także podstawy ratownictwa wodnego z wykorzystaniem rzutki, koła ratunkowego oraz łodzi.

Była to równiez możliwośc inauguracji akcji  „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”.

Marek Węglarski
Czytaj więcej o: Niesulice. Bezpiecznie nad wodą - spotkanie z młodzieżą.
Powiększ zdjęcie Start%20smefów%20:)

Kosieczyn. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z gminy Zbąszynek.

13 czerwca 2017

W sobotę 10 czerwca 2017 r. o godz. 14.00 na boisku sportowym Publicznej Szkoły Podstawowej w Kosieczynie odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Zbąszynek. Organizatorem zawodów Zarząd Miejsko-Gminny ZOSP RP Zbąszynek oraz druhowie z OSP Kosieczyn. Komendant Powiatowy PSP w Świebodzinie bryg. Janusz Drozda zapewnił tor przeszkód oraz oprawę sędziowską.
Zawody przeprowadzono na podstawie „Regulaminu Młodzieżowych Zawodów Sportowo – Pożarniczych" - MDP-1/2010 oraz „Regulaminu Zawodów Sportowo – Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych" – OSP 1/2011.

Dariusz Kałuzny
Czytaj więcej o: Kosieczyn. Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z gminy Zbąszynek.

Szkolenie - organizacja łączności oraz zasady funkcjonowania sieci radiowych

11 czerwca 2017

Informuję, że Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie organizuje szkolenie z zakresu „organizacji łączności oraz zasad funkcjonowania sieci radiowych dla strażaków ratowników jednostek OSP w KSRG”.

Kurs zostanie przeprowadzony w okresie od 01 do 16 lipca 2017 zgodnie z załączonym rozkładem zajęć. Celem szkolenia jest doskonalenie strażaków ratowników OSP w zakresie organizacji łączności podczas działań ratowniczych.

Dariusz Kałużny
Czytaj więcej o: Szkolenie - organizacja łączności oraz zasady funkcjonowania sieci radiowych